W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie uroczyście odsłonięto w czwartek popiersie biskupa Tadeusza Płoskiego, który zginął w kwietniowej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. 30 października przypadałaby szósta rocznica jego sakry biskupiej i ingresu.
W świątyni znajdowały się dotychczas popiersia dwóch biskupów polowych - pierwszego ordynariusza wojskowego bp. Stanisława Galla i jego następcy bp. Józefa Gawliny.
We mszy św., której przewodniczy prymas senior kardynał Józef Glemp, uczestniczą w czwartek m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik, administrator Ordynariatu Polowego ks. Sławomir Żarski, matka biskupa Płoskiego oraz wiceszef MON Czesław Piątas.
Bp Płoski urodził się 9 marca 1956 r. w Lidzbarku Warmińskim. W 1976 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. 6 czerwca 1982 r. w katedrze olsztyńskiej przyjął święcenia kapłańskie. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Morągu. Studiował prawo kanoniczne na KUL.
W 1992 r. został oddelegowany do Ordynariatu Polowego WP i 1 czerwca 1992 r. objął urząd notariusza, następnie w 1994 roku - szefa wydziału duszpasterskiego Kurii Polowej w Warszawie. Był pierwszym z kapelanów wojskowych absolwentem Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego w AON. Od 1995 r. dziekan Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, a po ich rozwiązaniu - w 2000 r. kapelan BOR.
16 października 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem polowym WP - był następcą abp. Sławoja Leszka Głódzia. 26 listopada 2004 r. został Krajowym Duszpasterzem Kombatantów; był też delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy. Od 23 czerwca 2005 r. był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; był też członkiem Rady Muzeum Powstania Warszawskiego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.