Aktywiści Greenpeace przeprowadzili w czwartek w Berlinie akcję protestacyjną przeciwko polityce energetycznej rządu Angeli Merkel. Grupa działaczy organizacji dostała się na dach siedziby rządzącej partii CDU i rozpięła na fasadzie budynku wielki transparent.
Plakat z podpisem: "CDU - Polityka dla koncernów atomowych" przedstawiał Merkel i prezesa koncernu energetycznego RWE Juergena Grossmanna, wznoszących toast kieliszkami z wódką.
Dwugodzinna akcja Greenpeace miała miejsce w czasie, gdy w Bundestagu rozpoczęła się decydująca debata przed głosowaniem, na temat rządowej strategii polityki energetycznej, która zakłada m.in. wydłużenie okresu eksploatacji niemieckich energii atomowych o średnio 12 lat. Według obecnie obowiązujących przepisów reaktory w Niemczech miałyby zostać wyłączone po 2021 roku. Plany rządu w Berlinie od miesięcy budzą wielkie kontrowersje.
W czwartek rano przed siedzibą parlamentu około 2 tys. osób demonstrowało przeciwko energii atomowej. Także na forum Bundestagu doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy politykami chadecko-liberalnej koalicji rządzącej i opozycji.
Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Sigmar Gabriel zarzucił koalicji, że blokują rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych na korzyść wielkich koncernów E.ON, RWE, EnBW i Vattenfall. "Dbacie o interesy czterech dinozaurów w branży zaopatrzenia w energię" - powiedział Gabriel.
"Rząd dzieli niemieckie społeczeństwo. Zyskują cztery koncerny, a miliony ludzi tracą" - powiedział z kolei szef frakcji Lewicy Gregor Gysi. Posłowie frakcji Zielonych oskarżyli koalicję o "pucz atomowy" i przyszli na debatę ubrani na czarno.
Zarzuty opozycji odpierał minister środowiska Norbert Roettgen. "Jesteście dyletantami w sprawach polityki energetycznej" - powiedział, zwracając się do krytyków w ławach opozycyjnych. Jego zdaniem, celem opozycji jest wyłącznie podsycanie obaw społeczeństwa i zbijanie na tym kapitału politycznego. Roettgen zauważył, że podstawowym założeniem rządowej strategii energetycznej jest rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych, tak by w 2050 roku pokrywała ona 80 proc. zapotrzebowania na prąd. "To rewolucja" - przekonywał.
Według planów rządu w Berlinie 17 niemieckich elektrowni atomowych będzie pracować - w zależności od ich wieku - o osiem do 14 lat dłużej, niż przewidują obecne plany. Energetyka jądrowa, ale także węglowa mają odgrywać rolę technologii pomostowych, które powinny być stosowane do czasu rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.
Koncerny energetyczne będą musiały zainwestować znaczne sumy w bezpieczeństwo elektrowni atomowych, a część zysków, wynikających z wydłużenia okresu pracy reaktorów przeznaczać na fundusz, z którego finansowane będą badania i inwestycje w energię odnawialną. Niezależnie od tego koncerny opłacać też będą nowy podatek od elementów paliwowych, który przynieść ma budżetowi państwa 2,3 mld euro rocznie.
Koncepcja polityki energetycznej Niemiec do 2050 roku przewiduje też rozbudowę sieci energetycznych, badania nad technologiami magazynowania energii czy ocieplanie budynków.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.