W czasie pandemii i protestów przedstawiciele czterech Kościołów żyjących obok siebie w Płocku wydali wspólne oświadczenie.
Wokół katedry, która ucierpiała w dniach protestów, zjednoczyli się duchowni ewangelicki, prawosławny, mariawicki i katolicki. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, co wydarzyło się w ostatnich dniach wokół nas, a mianowicie niszczeniem elewacji kościołów, często zabytkowych, oraz zakłócaniem nabożeństw w różnych świątyniach" - napisali w oświadczeniu. Ukazało się ono z inicjatywy ks. Szymona Czembora, proboszcza parafii ewangelickiej w Płocku.
Duchowni przypomnieli we wspólnym stanowisku, że szanują prawo ludzi do wyrażania własnych poglądów, ale "nie wolno w imię jakichkolwiek idei niszczyć czyjegoś mienia - w tym także miejsc kultu jakiegokolwiek wyznania czy religii, a także zakłócać nabożeństw".
Jak zauważyli, płocka katedra łączy wszystkich. Podziękowali proboszczowi tej świątyni za wymowny gest, bo gdy sprawcy napisu na murze katedry zgłosili się do niego i wyrazili skruchę, on wycofał zawiadomienie na policję w tej sprawie. W ten sposób - jak piszą duchowni różnych wyznań - "ks. proboszcz pokazał, że nawet w tak trudnej sytuacji można szukać wyjścia w duchu miłości bliźniego, a nie nienawiści". O tej sprawie więcej przeczytacie tutaj:
Publikujemy pełną treść oświadczenia przedstawicieli Kościołów żyjących w Płocku:
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, co wydarzyło się w ostatnich dniach wokół nas, a mianowicie niszczeniem elewacji kościołów, często zabytkowych, oraz zakłócaniem nabożeństw w różnych świątyniach.
Tak, należy szanować prawo ludzi do wyrażania własnych poglądów. Nie zamierzamy w żaden sposób tego ograniczać. Nie można też zrzucać winy za czyny pojedynczych ekstremistów na wszystkich uczestników.
Jednakże należy jasno podkreślić, że zdecydowanie nie wolno w imię jakichkolwiek idei niszczyć czyjegoś mienia - w tym także miejsc kultu jakiegokolwiek wyznania czy religii. Również zakłócanie nabożeństw - modlitw wewnątrz kościelnych budynków jest niedopuszczalnym aktem.
Łączymy się w trosce o najstarszy w naszym mieście kościół - Katedrę Płocką, który stał się też obiektem ataku. Jednocześnie wyrażamy wdzięczność Księdzu Proboszczowi Katedry, który pokazał, że nawet w tak trudnej sytuacji można szukać wyjścia w duchu miłości bliźniego, a nie nienawiści.
Ks. Szymon Czembor, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Płocku
Ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Płocku
Biskup Marek M. Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
Biskup Piotr Libera, Biskup Płocki
Płock, 5 listopada 2020 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.