Minister zdrowia Adam Niedzielski ponowił w środę apel o odpowiedzialne celebrowanie Święta Niepodległości. Wyrazem patriotyzmu będzie świętowanie w domach, w małych grupach - podkreślił.
"Chciałbym zaapelować, w związku ze Świętem Niepodległości 11 listopada, aby wyrazem naszego patriotyzmu było dziś świętowanie w domach, w małych grupach" - wskazał Niedzielski w wypowiedzi zamieszczonej na Twitterze.
"Jesteśmy w takiej sytuacji, że zasady bezpieczeństwa są naszym najsilniejszym orężem" - dodał.
O odpowiedzialność szef MZ apelował także we wtorek. "Szanowni Państwo, 11 listopada w tym roku będzie świętem nietypowym, bo nie możemy go spędzić tak jak do tej pory, celebrować tego dnia jako wspólnota. Musimy ograniczyć się do małych grup, małych zgromadzeń, i tak naprawdę przyjmijmy, że w tym roku tym wyrazem patriotyzmu niech będzie to, że zostaniemy w domu, że będziemy w zaciszu domowym z rodziną, z najbliższymi osobami świętowali ten dzień odzyskania niepodległości" - mówił.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po II wojnie komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r.
Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono - jak napisano w preambule do ustawy - "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.