Bp Muskus o zmarłym muftim Ligi Muzułmańskiej: Był człowiekiem dialogu

"Nedal Abu Tabaq był człowiekiem dialogu, w który angażował się całym sobą" - napisał bp Damian Muskus OFM o zmarłym w niedzielę w wyniku COVID-19 muftim.

Krakowski biskup pomocniczy wspomniał ich spotkanie w Centrum Muzułmańskim w Krakowie, do którego doszło w czasie obchodów Dnia Islamu. "Potrafił zjednywać sobie ludzi i to od pierwszego kontaktu. Tak było również w moim przypadku" - napisał.

"Zapamiętałem go jako człowieka serdecznego, otwartego, z dużym dystansem do siebie. Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością mówił o Polsce, która dała mu wykształcenie, pracę i przede wszystkim szczęśliwą rodzinę. Świadczył o Bogu, Który kocha nas wszystkich. Ta miłość, jak mówił, jest fundamentem naszego wzajemnego szacunku, na którym powinniśmy budować relacje między przedstawicielami różnych religii" - wspominał.

Krakowski biskup pomocniczy podziękował za "świadectwo braterstwa i postawę dialogu" muftiego. "Oby wydawały obfite owoce" - dodał.

"Ufam, że spotka się z Tym, Którego umiłował i Któremu służył, budując pokój i solidarność między społecznościami chrześcijan, muzułmanów i żydów. Wiem, że miał wśród nich wielu przyjaciół, którzy go teraz opłakują" - napisał hierarcha i złożył wyrazy współczucia najbliższym muftiego oraz całej społeczności muzułmańskiej.

Nedal Abu Tabaq urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al Khafji w Arabii Saudyjskiej. Z pochodzenia był Palestyńczykiem. Do Polski, gdzie podjął studia na Akademii Medycznej w Lublinie, przybył w 1988 r. 

Był współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w RP. Od wielu lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Imamów - organu wyodrębnionego w jej ramach. Muftim Ligi Muzułmańskiej RP był od 2008 roku. 

W 2016 r. został przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, którego zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat kultury  i cywilizacji islamu oraz współpraca z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi w kierunku budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii w Polsce.

Nedal Abu Tabaq aktywnie uczestniczył w dialogu międzykulturowym i międzyreligijnym poprzez wykłady i szkolenia, artykuły prasowe i publikacje, wywiady i komentarze, udział w programach telewizyjnych oraz ważnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych.

Zmarł 29 listopada. Osierocił czwórkę dzieci i wielu przyjaciół wśród wyznawców islamu, chrześcijaństwa oraz judaizmu. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Wtorek
wieczór
-1°C Środa
noc
-1°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
wiecej »