Nie módlcie się za nas

Nie chodzi o modlitwę. Chodzi o postawę wyższości jednych lub odczucie, że jest się uznawanym za gorszego po drugiej stronie.

Włoska wspólnota żydowska ponownie zaapelowała do Kościoła katolickiego o całkowite wyeliminowanie z modlitwy na Wielki Piątek wszelkich odniesień do kwestii nawrócenia Żydów.

Wzajemnemu zrozumieniu i przyjaźni między katolikami a Żydami służyłaby - wg prezesa związku gmin żydowskich Renzo Gattegny - " otwarta deklaracja ze strony Kościoła o rezygnacji z wszelkiego wyrażania intencji w odniesieniu do nawrócenia Żydów wraz z wyeliminowaniem takiego pragnienia z liturgii".

Podobne żądanie zgłaszają czasem ateiści. Modlitwa, czyli idące za nią pragnienie zmiany w życiu drugiego człowieka traktowana jest niemal jak obelga. Jeśli chcesz, bym zmienił swoje stanowisko, to znaczy że uważasz mnie lub moją religię za gorszą – mówią.

W Wielki Piątek Kościół modli się za cały świat. Za Kościół Święty, papieża, wszystkie stany Kościoła, za katechumenów, o jedność chrześcijan, za Żydów, niewierzących w Chrystusa i niewierzących w Boga, za rządzących państwami oraz za strapionych i cierpiących. Pragnienie dobra każdego człowieka, pragnienie by mógł on poznać Chrystusa i by był zbawiony to samo sedno misji chrześcijańskiej. Życzenie, by nie tylko nie prosić o to Boga (który przecież nie jest automatem i spełnia tylko to, co jest zgodne z Jego wolą), ale nawet nie pragnąć (!) jest domaganiem się zmiany w samym chrześcijaństwie.

Modlitwa w najmniejszym stopniu nie świadczy, że chrześcijanin „jest lepszy” czy że „jego religia jest lepsza”. Chrześcijanin jest tym, który otrzymał łaskę wiary w Chrystusa – największe dobro, wraz z poleceniem dzielenia się nim z innymi. Chrześcijaństwo nie jest naszą własnością, jest darem i zadaniem. Nie jest orderem na piersi i powodem do dumy, bo nikt z nas na tę łaskę sobie nie zasłużył, każdy ją dostał darmo. I biada nam, gdybyśmy nie głosili Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie, Zbawicielu świata. Biada bardziej niż innym: skoro więcej otrzymaliśmy, więcej od nas będzie się wymagać.

W tym ujęciu absurdalna jest sama kategoria „lepszy-gorszy”. Pytanie jest tylko jedno: jaka jest wola Boga?

Bez woli Jedynego Boga nic się nie stanie. Tak wierzą i chrześcijanie i Żydzi. Jeśli ktoś wierzy, że wola Boga jest inna, niż uważają chrześcijanie, powinien uznać tę modlitwę za praktycznie bez znaczenia. Tym bardziej nie powinna ona robić różnicy ateistom, którzy w ogóle nie wierzą w skuteczność czegoś takiego jak modlitwa.

Nie chodzi zatem o modlitwę. Chodzi o postawę wyższości jednych lub odczucie, że jest się uznawanym za gorszego po drugiej stronie (nie zawsze to jest jedno i to samo). Jedno i drugie nieuzasadnione, jedno i drugie da się zmienić wyłącznie w sobie…
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Marek Ziaja
  11.11.2010 11:11
  Wierzę że moja religia jest najlepsza i dlatego głoszę ją innym bo chcę by i oni poznali Boga w Jezusie Chrystusie. ChciAŁBYM BY KAŻDY Żyd, Mułzumanin i każdy... wyznał że Jezus jast Bogiem.
 • jo_tka
  11.11.2010 23:01
  Bycie chrześcijaninem jest powodem do radości. Olbrzymiej.

  Niemniej: nie dla naszych zasług zostaliśmy wybrani. Wiele otrzymaliśmy darmo, dla nas samych i z nakazem niesienia innym. Nie posiadamy Boga czy wiary, to ona posiada nas.

  W niczym nie jesteśmy lepsi. Mieliśmy więcej szczęścia. To powód do dumy? A niby dlaczego?
 • Reguly
  12.11.2010 14:14
  Ciekawy art... Zabrakło jednak powiązania np. z tym: http://info.wiara.pl/doc/667192.Nie-modlmy-sie-za-Zydow
 • gut
  12.11.2010 18:18
  Bycie chrześcijaninem jest powodem do radości. Olbrzymiej.

  Niemniej: nie dla naszych zasług zostaliśmy wybrani. Wiele otrzymaliśmy darmo, dla nas samych i z nakazem niesienia innym. Nie posiadamy Boga czy wiary, to ona posiada nas.

  W niczym nie jesteśmy lepsi. Mieliśmy więcej szczęścia. To powód do dumy? A niby dlaczego?

  Przyznam, że Pani komentarz jest przefilozofowany. Proszę sobie poczytać na portalu Opoka.pl coś na ten temat bo ja podzielam ich zdanie. A to, że nawet miałem szczęście a inni nie o tym bardziej jestem dumny.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »