W Święto Niepodległości Polski tysiące osób przybyło we czwartek na wileński cmentarz na Rossie, gdzie w grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce.
Tradycyjnie przy płycie marszałka, przy której wartę honorową pełnili polscy kombatanci i harcerze, kwiaty w południe złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, polskich organizacji społecznych, placówek oświatowo-kulturalnych, uczniowie polskich szkół, polscy turyści.
Przedstawiciele Związku Polaków na Litwie (ZPL) złożyli też kwiaty w miejscowości Zułów, gdzie urodził się marszałek, a dzisiaj, staraniem ZPL, jest odbudowywany Rezerwat Pamięci Piłsudskiego według projektu architekta Romualda Gutta z 1937 roku.
Okolicznościowe apele i koncerty z okazji Dnia Niepodległości Polski odbywają się we czwartek również w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, która w większości jest zamieszkana przez Polaków. Społeczność Niemenczyna - na przykład - przeszła ulicami swego miasteczka z biało-czerwonymi flagami i na cmentarzu parafialnym oddała hołd spoczywającym tu legionistom, którzy zginęli w walkach w 1919 roku.
Natomiast w miejscowości Punżanki, gdzie znajduje się kaplica-grobowiec gen. Daniela Konarzewskiego i jego rodziny, została odprawiona msza święta.
Daniel Konarzewski był uczestnikiem czterech wojen: rosyjsko-japońskiej, polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W 1920 roku, jako dowódca I dywizji strzeleckiej bronił Warszawy przed bolszewikami. Od roku 1928 był pierwszym wiceministrem spraw wojskowych II Rzeczpospolitej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.