Schetyna za otwartością NATO

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że nowa koncepcja strategiczna NATO, która będzie dyskutowana na szczycie w Lizbonie 19-20 listopada, jest zgodna z interesami Polski. Schetyna opowiada się także za otwarciem Sojuszu m.in. na Ukrainę i Gruzję.

"Nasze przystąpienie i udział w NATO wynika z polskiej racji stanu, stanowiąc fundament naszego bezpieczeństwa" - podkreślił marszałek podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która odbywa się w Warszawie.

Zapewnił, że Polska jest wiarygodnym członkiem Sojuszu, a "nasze bezpieczeństwo w sferze euroatlantyckiej jest niepodzielne". "Z zadowoleniem witamy zapowiedź przyjęcia nowej koncepcji strategicznej NATO na szczycie w Lizbonie. Dokument ten jest nową filozofią Sojuszu, która wyznacza nowe założenia i kierunki działania" - mówił Schetyna.

Jak zapewnił, nowa koncepcja strategiczna NATO w jej obecnym kształcie "odpowiada naszym interesom bezpieczeństwa, lokując NATO jako sojusz kolektywnej obrony, co - mówi Schetyna - uważamy za najważniejsze".

"Podkreślamy mechanizm art. 5 (Traktatu Waszyngtońskiego - PAP), kluczowego dla znaczenia Sojuszu. Opowiadamy się za otwartością NATO na nowych członków. Dotyczy to Ukrainy i Gruzji, ale i szerzej. Drzwi Sojuszu powinny pozostać otwarte dla tych państw demokratycznych, które mogą i chcą przyjąć na siebie zobowiązania związane z członkostwem w NATO" - powiedział marszałek Sejmu.

Jak podkreślił, nasze zaangażowanie i aktywność w NATO pozostaje najważniejszym zagadnieniem polskiej polityki bezpieczeństwa. Schetyna przypomniał, że polscy żołnierze brali udział w misji w Kosowie, a także uczestniczą w misji w Afganistanie, gdzie "Polska przejęła i sprawuje odpowiedzialność za prowincję Ghazni".

"Przywiązujemy także wagę do określenia środowiska bezpieczeństwa, w tym nowych zagrożeń, co ważne jednakowo definiowanych przez wszystkich członków sojuszu. Podkreślamy znaczenie nowych zagrożeń, w tym ataków cybernetycznych oraz kwestię bezpieczeństwa energetycznego" - zaznaczył marszałek.

W jego opinii, przewidywana reforma Sojuszu, "obejmująca zmiany w liczebności i usytuowaniu dowództw, nie powinna zasadniczo zmienić planów inwestycyjnych NATO, co dotyczy głównie nowych członków".

Schetyna podkreślał także "znaczenie współpracy partnerskiej z innymi państwami, jako poszerzenie sfery bezpieczeństwa o zasięgu globalnym". "Znaczenie szczególne mają relacje z Rosją, które powinny być kształtowane w sposób konstruktywny i zrównoważony, przy wykorzystaniu odpowiednich instrumentów w ramach Rady NATO-Rosja" - mówił Schetyna. "Nastał czas, by współpraca koncentrowała się wokół wspólnie definiowanych problemów, by przynosiła wymierne efekty" - dodał.

Jak przekonywał, charakter strategiczny należy nadać współpracy NATO-UE, co daje - w ocenie Schetyny - "potencjał wzmocnienia bezpieczeństwa euroatlantyckiego poprzez podział zadań i uniknięcie podwójnego podporządkowania".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
22°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
26°C Sobota
wieczór
21°C Niedziela
noc
wiecej »