Nowe technologie medialne w Watykanie

Telewizja watykańska ma od dzisiaj nowy wóz realizacyjny (ob van), pracujący w systemie cyfrowym wysokiej rozdzielczości, tzw. HD. Ma on niemal 14 metrów długości i może współpracować z 24 kamerami.

W przyszłości może też zostać zaadaptowany do pracy w nowym systemie trójwymiarowym (3D). Jak powiedział dyrektor watykańskiego ośrodka telewizyjnego ks. Federico Lombardi SJ, zakup ten był niezbędny. Taki bowiem jest nowy standard nadawców, którzy są zainteresowani transmisjami z Watykanu.

„Większość wartościowych filmów dokumentalnych jest dziś realizowana w tym systemie – wyjaśnił włoski jezuita. – Coraz więcej jest też kanałów, które się nim posługują. Watykański ośrodek już od kilku lat stopniowo modernizuje swój sprzęt, aby spełnić te wymagania. Brakowało jedynie wozu realizacyjnego. Odtąd wszystko, co nadajemy, będzie mogło być w wysokiej rozdzielczości. Również całe archiwum watykańskiej telewizji. Ten zakup był niezbędny. Gdybyśmy nie byli w stanie zapewnić transmisji w tym systemie, obraz Papieża zacząłby po prostu znikać ze świata telewizji”.

Jak ujawnił dyrektor watykańskiej telewizji, zakup nowego wozu to wydatek rzędu kilku milionów euro. Po części był on możliwy dzięki wsparciu ze strony Rycerzy Kolumba. Również dostawca sprzętu, firma Sony, zaproponowała nam bardzo dogodne warunki – powiedział ks. Lombardi. Aktualnie trwa jeszcze szkolenie personelu. Jednak już w grudniu Watykański Ośrodek Telewizyjny w pełni przejdzie na system wysokiej rozdzielczości.

W prezentacji nowego wozu transmisyjnego uczestniczył również przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Abp Claudio Maria Celli zaznaczył, że zakup ten wpisuje się w szerszą strategię medialną Stolicy Apostolskiej. W najbliższych miesiącach – jak zapewnił – zostaną podjęte dwie nowe inicjatywy. Pierwsza z nich to radykalna odnowa strony internetowej Pope2you.net Chodzi tu o watykańską stronę przeznaczoną dla młodych. Jej administracją zajmuje się dykasteria abp. Cellego. Watykański hierarcha zapewnił, że pierwsze zmiany nastąpią już w Adwencie. Młodzi znajdą tam specjalne pomoce duszpastersterskie do przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. Będą też mogli zapoznać się ze świadectwem rówieśników, którzy towarzyszyli Benedyktowi XVI w jego niedawnych podróżach apostolskich: do Portugalii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Drugi pomysł Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu to multimedialny portal informacyjny, na którym gromadzone będą bieżące informacje z różnych mediów Stolicy Apostolskiej: Radia Watykańskiego, telewizji oraz z dziennika L’Osservatore Romano.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
33°C Czwartek
wieczór
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
wiecej »