Reklama

Cholera na Florydzie

Władze Florydy poinformowały w środę o zdiagnozowaniu cholery u mieszkanki Florydy, która kilka dni temu wróciła z Haiti. Odwiedziła rodzinę mieszkającą na północy kraju, gdzie miesiąc temu wybuchła epidemia, w wyniku której zmarło już 1100 osób.

Reklama

Życiu chorej nie zagraża niebezpieczeństwo, a dobre warunki sanitarne sprawiają, że ryzyko wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych jest minimalne. Badane są możliwe przypadki zachorowań w pozostałych częściach regionu.

We wtorek pierwszy przypadek cholery wykryto na Dominikanie. W następstwie wprowadzono rygorystyczną kontrolę sanitarną w punktach kontroli granicznej między tym krajem a Haiti.

Tymczasem pracownicy pomocowi na Haiti ostrzegli w środę, że poważne starcia demonstrantów z policją i żołnierzami misji ONZ, do których doszło w poniedziałek i wtorek, utrudniły pacjentom dotarcie do szpitali i wstrzymały niesienie pomocy i dostawy leków.

Zamieszki miały miejsce na północy kraju w Cap-Haitien i w środkowej części Haiti w Hinche. W starciach zginęły dwie osoby, a kilkanaście odniosło obrażenia. Demonstrujący oskarżyli żołnierzy misji ONZ z Nepalu o sprowadzenie cholery do ich kraju.

Sytuacja w Cap-Haitien w środę nadal była napięta. Główne ulice były zablokowane, a na przedmieściach ok. 200 osób obrzucało kamieniami szpital - poinformowała misja ONZ na Haiti.

"Pomoc musi dotrzeć do chorych jak najszybciej, a te zamieszki to opóźniają" - oceniła rzeczniczka międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam Julie Schindall, wyjaśniając, że w przypadku cholery, która w ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia, liczy się każda godzina.

Odwołano także samoloty, którymi do Cap-Haitien miał dotrzeć m.in. personel medyczny, a także leki - poinformował Imogen Wall z Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Podczas zamieszek ograbiono, a następnie spalono magazyn Światowego Programu Żywnościowego - podaje agencja Reutera.

Jak poinformowało w środę haitańskie ministerstwo zdrowia, od połowy października na cholerę zmarło 1110 osób (w tym 46 w stolicy), a do szpitali przyjęto 18 382 chorych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
noc
2°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
6°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama