Reklama

Sprzeczne ze "sprawiedliwością zdrowotną"

Benedykt XVI wyraził w czwartek opinię, że niszczenie embrionów i eutanazja są sprzeczne ze "sprawiedliwością zdrowotną". Papież zaapelował o zagwarantowanie wszystkim dostępu do opieki medycznej.

Reklama

W przemówieniu do uczestników międzynarodowej konferencji, zorganizowanej w Watykanie przez Papieską Radę Pracowników Służby Zdrowia, Benedykt XVI mówił o potrzebie nadania systemom opieki zdrowotnej "prawdziwie ludzkiego oblicza".

"Sprawiedliwość zdrowotna powinna być wśród priorytetów prac rządów i międzynarodowych instytucji. Niestety, obok pozytywnych i zachęcających rezultatów, są opinie i sposób myślenia, które ją ranią" - powiedział papież.

Dodał następnie: "Mam na myśli takie kwestie jak te, związane z tak zwanym +zdrowiem reprodukcyjnym+, z uciekaniem się do sztucznych technik prokreacji pociągających za sobą niszczenie embrionów, albo zalegalizowaną eutanazję".

"Umiłowanie sprawiedliwości, ochrona życia od jego poczęcia do naturalnego końca, poszanowanie godności każdej istoty ludzkiej muszą być wspierane i trzeba dawać im świadectwo, także pod prąd" - stwierdził Benedykt XVI. Zauważył dalej: "Fundamentalne wartości etyczne są wspólnym dziedzictwem uniwersalnej moralności i podstawą demokratycznego współżycia".

Papież wezwał: "Konieczne jest działanie z większym zaangażowaniem na wszystkich poziomach po to, aby prawo do zdrowia stało się rzeczywiste zapewniając dostęp do podstawowej opieki sanitarnej".

"W naszej epoce mamy do czynienia z jednej strony z troską o zdrowie, która grozi przekształceniem się w farmakologiczny konsumpcjonizm, medyczny i chirurgiczny, stając się niemal kultem ciała, a z drugiej strony - z trudnościami milionów osób, by osiągnąć minimum warunków bytowych i niezbędnych lekarstw" - wskazał Benedykt XVI.

W spotkaniu zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bierze udział 600 pracowników służby zdrowia, ekspertów, przedstawicieli Kościoła i świata polityki. Polskę reprezentują były marszałek Sejmu Marek Jurek, który omówi sposoby współpracy między ministerstwami krajowymi kształtującymi opiekę zdrowotną oraz prof. Stanisław Guść, który podejmie temat zaniedbań w dużych komunistycznych fabrykach, gdzie narażano pracowników na utratę zdrowia.

Konferencja ma za zadanie promocję usług zdrowotnych bardziej sprawiedliwych i humanitarnych – powiedział Radiu Watykańskiemu organizator konferencji, abp. Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady zauważył, że ochrona zdrowia należy do podstawowych praw człowieka.

„Encyklika zachęca nas do uznania i do stawienia czoła złu naszych czasów przede wszystkim w podstawowym sektorze opieki zdrowotnej – powiedział abp Zimowski. – Prowadzona w duchu Caritas in veritate konferencja, która rozpatruje między innymi perspektywę promowania usług zdrowotnych sprawiedliwych i bardziej humanitarnych, misję Kościoła wobec chorych, promowanie opieki zdrowotnej antropocentrycznej i rolę społeczeństwa, Kościoła i innych instytucji. Według europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a za nią wielu konstytucji krajowych ochrona zdrowia jest zarówno prawem należnym ludziom, jak i podstawą obowiązków państwa, dlatego Konwencja zakłada, że działania na rzecz zdrowia publicznego, jako służące wszystkim, mają pierwszeństwo nawet przed innymi indywidualnymi prawami politycznymi” – powiedział organizator konferencji.

Natomiast obecny na konferencji watykański sekretarz stanu przypomniał, że każdy ma prawo do opieki zdrowotnej i wymaga szacunku dla swego życia fizycznego i duchowego. Kard. Tarcisio Bertone zauważył jednak, że istnieją kolosalne różnice w zakresie ochrony zdrowia między krajami uprzemysłowionymi a rozwijającymi się. Jego zdaniem w tych pierwszych administracyjnie wyklucza się niektóre grupy społeczne, pozbawiając np. migrantów czy uchodźców ochrony zdrowia. Natomiast w krajach rozwijających się państwowa opieka zdrowotna jest najczęściej fikcją.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama