„Górnicy przypominają, że trzeba też znać sens śmierci” - zauważył abp Zimoń i dodał: „Bez Chrystusa nie damy sobie rady”, ponieważ to Chrystus jest światłością świata. „Górnicy wiedzą, jak potrzebne jest światło”.
„Zielone mocne światło pojawia się nad górnictwem. Górnictwo ma przyszłość” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 4 grudnia 2010r.w czasie Mszy św. w intencji górników świętującej 35 lat istnienia kopalni „Piast”. Odprawił ją w kościele pod wezwaniem św. Barbary w Bieruniu Nowym. Na Mszy obecny był bp Janusz Zimniak (obecnie biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej), który w grudniu 1981 roku spędził pod ziemią wiele godzin, uczestnicząc w Wigilii strajkujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego górników kopalni „Piast”.
W kazaniu abp Zimoń nawiązał do okładki najnowszego wydania „Gościa Niedzielnego”, na której widnieje górnik, w tle św. Barbara oraz słowa: „Kopalnia to świat, w którym obowiązują twarde męskie reguły, ale nad całością czuwa kobieta”. „Wasze święto, to nasze święto. Wszyscy tu jesteśmy związani z górnictwem” - powiedział metropolita katowicki. Złożył życzenia górnikom i ich rodzinom. „Zielone, mocne światło pojawia się nad górnictwem. Węgiel jest potrzebny. Górnictwo ma przyszłość” - stwierdził, przypominając niepokoje rodzące się wśród górników w związku z przemianami po roku 1989.
Abp Zimoń zwrócił uwagę, że nadal wielu górników ginie w czasie pracy. „Wołamy głośno o większy bezpieczeństwo w kopalniach!” - powiedział.
Nawiązując do odczytanych w czasie mszy św. tekstów biblijnych metropolita katowicki wskazał, że dla każdego człowieka powinno być ważne pytanie „Panie Jezu, kim Ty dla mnie jesteś?”. Jest ono ważne, ponieważ każdy człowiek potrzebuje zbawiciela, odkupienia, sensu życia i pracy. „Górnicy przypominają, że trzeba też znać sens śmierci” - podkreślił kaznodzieja i dodał: „Bez Chrystusa nie damy sobie rady”, ponieważ to Chrystus jest światłością świata. „Górnicy wiedzą, jak potrzebne jest światło” - powiedział abp Zimoń. Zwrócił uwagę, że nie tylko w kopalni nie można się poruszać bez światła, ale życie każdego człowieka powinno być oświetlone. „Jezus jest światłością prawdziwą, która oświeca życie człowieka. Pamiętajcie o tym” - zaakcentował, zwracając się do górników i do zarządzających kopalniami. Dziękując pracownikom górnictwa za ich wierność, za cześć oddawaną św. Barbarze, za doroczne pielgrzymowanie do Piekar Śląskich, abp Zimoń stwierdził, że człowiek potrzebuje kaganka wiary, aby się nie zagubić w dzisiejszym świecie.
Przed końcowym błogosławieństwem głos zabrał bp Janusz Zimniak, który przypomniał postać św. Barbary, patronki górników. „Wolała oddać życie, niż wyprzeć się Zbawiciela. Podobną postawą odznaczają się nasi bracia górnicy” - powiedział, akcentując mocne przywiązanie pracowników kopalń do wiary i przekazywanie jej w rodzinach.
Msza św. z parafii św. Barbary w Bieruniu Nowym była transmitowana przez diecezjalne Radio eM.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.