Jego wyjątkowość polega na tym, że pisany był przez młodziutką dziewczynę podczas jej pobytu w obozie na Majdanku. Cudem przemycony zeszyt i ołówek dał możliwość notowania tego, co się widzi. Ilustracji do tych zapisków podjęli się uczestnicy konkursu.
Dział Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku zaprosił uczniów do konkursu plastycznego na niecodzienny temat. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do fragmentów „Dziennika” pisanego za drutami KL Lublin przez 16-letnią dziewczynę, Jadwigę Ankiewicz. Wydarzenie skierowane było do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół średnich i miało na celu zachęcić młodzież do odkrywania i pogłębiania wiedzy o historii II wojny światowej oraz przybliżyć losy więźniów obozów koncentracyjnych. Na konkurs napłynęło ponad 200 prac z całej Polski. Jury pod przewodnictwem Joli Michalak – lubelskiej artystki, malarki, przewodniczki po Państwowym Muzeum na Majdanku, członkini grupy artystycznej „Młodzi Sztuką” oraz Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Lubelski, wyłoniło kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach, by w drugim etapie wybrać laureatów oraz wyróżnione projekty.
Podczas wernisażu, jaki odbył się 17 maja, zaprezentowano nie tylko nagrodzone i wyróżnione prace, ale także te, które w drugim etapie zwróciły szczególną uwagę Jury.
- Data wernisażu wystawy pokonkursowej nie była przypadkowa. 17 maja 1943 roku Jadwiga Ankiewicz została zwolniona z niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, w którym przebywała od stycznia 1943 roku. Przez cały okres uwięzienia prowadziła swój dziennik. Ukrywając go w płaszczu, ryzykowała życie, gdyż posiadanie w obozie przyborów do pisania było surowo wzbronione. Dzięki jej ogromnej pomysłowości i determinacji powstała bezcenna relacja, którą Państwowe Muzeum na Majdanku wydało w ubiegłym roku – mówi Katarzyna Boryca z Muzeum na Majdanku.
Wystawę pokonkursową będzie można oglądać do niedzieli 23 maja w godzinach 9.00–17.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.