Doroczna konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych o zmianach klimatycznych odbywa się tym razem od 29 listopada do 10 grudnia w meksykańskim mieście Cancún nad Morzem Karaibskim
Jest to już 16. spotkanie tego typu. W końcowej fazie negocjacji, od 7 grudnia, biorą też udział ministrowie spraw zagranicznych i energetyki uczestniczących krajów. Kościół katolicki reprezentowany jest na oenzetowskiej konferencji przez Caritas. Obecna w 165 krajach świata organizacja charytatywna niesie pomoc nie tylko ubogim, ale też ofiarom klęsk żywiołowych. Ponadto stara się szerzyć bardziej ekologiczny styl życia i konsumpcji.
Ponieważ obecna konferencja odbywa się w Meksyku, na czele delegacji stoi przewodniczący meksykańskiej Caritas, bp Gustavo Rodríguez Vega. W skład wchodzi 30 przedstawicieli katolickiej organizacji charytatywnej z Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji. Zabiegają oni o udzielenie pomocy finansowej ludności najbardziej narażonej na skutki zmian klimatycznych. Apelują też do państw rozwiniętych o dotrzymanie zobowiązań podjętych w ostatnich latach, zwłaszcza gdy chodzi o ograniczenie emisji gazów i obniżenie ocieplający się temperatur. Celem zwrócenia uwagi na ochronę środowiska jako problem społeczny delegacja Caritas przedstawiła specjalny dokument. Nosi on tytuł: „Zmiany klimatyczne w świetle encykliki Benedykta XVI Caritas in veritate i nauki społecznej Kościoła”.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.