Z udziałem prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, kard. Zenona Grocholewskiego, w Grodnie obchodzono 20-lecie tamtejszego seminarium duchownego
Założona w 1990 r. z inicjatywy abp. Tadeusza Kondrusiewicza placówka kształci kandydatów do kapłaństwa nie tylko z Białorusi, ale także z innych krajów dawnego ZSRR. Przemawiając podczas uroczystości kard. Grocholewski wskazał na znaczenie seminarium jako serca diecezji, gdzie klerycy przygotowują się, by w przyszłości prowadzić ludzi do najwyższego dobra, jakim jest Bóg.
„Od nich, od przyszłych kapłanów będzie w dużej mierze zależała przyszłość Kościoła – mówił gość z Watykanu. – Od ich przygotowania, od ich miłości Boga i bliźniego, od ich świętości i żarliwości apostolskiej. Chciałbym, by moja obecność była odczytana jako wyraz uznania dla waszej pracy i waszego trudu oraz by była nowym impulsem, zachętą do nie szczędzenia wysiłków, by seminarium ciągle się rozwijało, zarówno gdy chodzi o liczbę alumnów, jak i przede wszystkim o solidność formacji przyszłych kapłanów zdolnych do podjęcia z odwagą i entuzjazmem wyzwań nowej ewangelizacji”.
W Grodnie prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej spotkał się także z siostrami zakonnymi i studentami, odwiedził siedzibę katolickiego portalu Grodnensis.by oraz wyświęcił na diakonów trzech alumnów seminarium.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.