Kard. Angelo Scola, Patriarcha Wenecji otrzymał 9 grudnia tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. O nadanie go wnioskowała Rada Wydziału Filozofii KUL.
Włoski hierarcha znany jest m.in. z zaangażowania na rzecz dialogu z islamem oraz antropologii teologicznej, refleksji uprawianej w kontekście relacji między kobietą a mężczyzną.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele akademickim KUL. Następnie, w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego, dyplom honorowego doktora uczelni wręczył Patriarsze jej rektor, ks. prof. Stanisław Wilk. Podkreślił on, że w ten sposób środowisko uczelni wyraża szacunek i uznanie dla dotychczasowych osiągnięć Kardynała, jego dorobku intelektualnego i umiejętności łączenia tradycji Kościoła z praktycznym zaangażowaniem w podejmowanie nowych wyzwań, w języku zrozumiałym dla współczesnego odbiorcy. „Kardynał – mówił Rektor – jako wielki chrześcijanin – humanista usiłuje zrozumieć mechanizmy rządzące światem, a dostrzegając grożące mu niebezpieczeństwa, w duchu prawdziwego dialogu ukazuje drogi wyjścia, a zwłaszcza tę jedyną, którą jest Chrystus.
Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski, abp Józef Życiński zwrócił uwagę, że pomimo kasandrycznych deklaracji postmoderny orzekających śmierć Boga, człowieka i aksjologiczną pustkę, w refleksji Patriarchy Wenecji odnajdujemy niosące nadzieję stwierdzenie, że Kościół żyje. Pomimo kulturowych kryzysów współczesności przypominana przez niego prawda o Wcieleniu stanowi fundament wyzwolonej nadziei. Prawda okazuje się więc nie tylko obliczem miłości, ale również ewangelicznej nadziei.
Dziękując za przyznany tytuł kard. Scola nawiązał do, jak to określił, heroicznej historii uniwersytetu i odwagę w stawianiu czoła wyzwaniom współczesności. Podkreślił także, iż podjęcie przez niego nauczania Jana Pawła II, to osobisty dług, duchowy i intelektualny wobec osoby papieża. Następnie Patriarcha wygłosił wykład pt. „Bóg stał się bliski. Nauczanie kardynała Wojtyły – Jana Pawła II a człowiek postmodernistyczny”. Zaznaczył, że świadectwo, refleksja i nauczanie Jana Pawła II nie przestają przypominać współczesnym ludziom o potrzebie nieustannej refleksji nad sobą.
W uroczystościach, które zgromadziły w Auli KUL liczne grono osób wziął udział m.in. najbliższy współpracownik Patriarchy bp pomocniczy Beniamino Pizzol z Wenecji, lubelscy biskupi pomocniczy oraz goście z Włoch.
Kard. Angelo Scola urodził się 7 listopada 1941 r. w Malgrate, we Włoszech. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie, gdzie w 1967 roku otrzymał tytuł doktora. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 lipca 1970 r. w Mediolanie. Wykładał na Uniwersytecie we Fryburgu i w Instytucie Badań nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie był rektorem magnifico. Patriarchą Wenecji jest od 5 stycznia 2002 roku. w październiku 2003 roku otrzymał kapelusz kardynalski z rąk Jana Pawła II.
Kard. Scola dołączył do grona doktorów honorowych KUL, wśród których znajdują się m.in. kard. Adam Sapieha (1949), kard. Stefan Wyszyński (1949), Czesław Miłosz (1981), kard. Johannes Willebrands (1985), kard. Józef Ratzinger (1988), Helmut Kohl (1989), Zbigniew Brzezinski (1990), kard. Camillo Ruini (2002), Krzysztof Zanussi (2004) i patriarcha Bartołomiej I (2010).
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.