Historyk sztuki, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Piotr Piotrowski, został laureatem nagrody im. Igora Zabla, przyznawanej w dziedzinie kultury i teorii przez międzynarodowe jury. Odbierze ją w piątek wieczorem w Barcelonie.
Wręczenie nagrody odbędzie się w piątek wieczorem w audytorium Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA).
Nagrodą im. Zabla wyróżniane są "wybitne i nieoczywiste postaci oraz idee na scenie Europy Środkowowschodniej". Wyróżnienie po raz pierwszy zostało przyznane w 2008 roku. Nagroda została zainicjowana i ufundowana przez Fundację ERSTE, przyznawana jest co dwa lata.
Tegoroczny laureat nagrody, prof. Piotr Piotrowski (ur. 1952) jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, b. dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UAM (1999-2008). Wykładał między innymi w Center for Curatorial Studies, Bard College (2001) i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie (2003). Napisał kilkanaście książek, w tym nominowane do Nagrody Nike "Znaczenia modernizmu" (1999) i "Awangardę w cieniu Jałty" (2005; wyd. angielskie 2009), za którą otrzymał m.in. Nagrodę Jana Długosza oraz premiera RP za wybitne osiągnięcie naukowe. W 1993 roku został laureatem pierwszej edycji Nagrody im. Jerzego Stajudy. Od lutego 2009 roku do listopada 2010 r. pełnił funkcję szefa dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.
Oprócz nagrody im. Zabla międzynarodowe jury przyznało w tym roku także granty badawcze przeznaczone dla osób (kuratorów, pisarzy, krytyków), którzy żyją lub pracują w Europie Środkowowschodniej, a których praca wykracza poza jej granice w sensie geograficznym bądź mentalnym. Otrzymali je w tym roku: chorwacko-brytyjska para kuratorów Maja i Reuben Fowkes, Peace Institute w Lublanie (Słowenia), kuratorka Raluca Voinea (Rumunia) oraz historyk sztuki z Bratysławy - Daniel Grun.
Patron nagrody, Igor Zabel (1958-2005) był słoweńskim kuratorem, krytykiem sztuki, pisarzem i krytykiem literackim, tłumaczem i teoretykiem. Od 1986 roku był kuratorem Moderna Galerija, dzięki jego pracy słoweńska sztuka zaistniała na międzynarodowej scenie. Opublikował dwie książki z tekstami o sztuce współczesnej, wiele esejów i artykułów; był redaktorem magazynów "M'ars" i współredaktorem pisma o współczesnym kuratorstwie "MJ Manifesta Journal".
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.