Pod hasłem „W trosce o prawdziwe wychowanie” na Jasnej Górze trwa XXI Forum Szkół Katolickich. W dwudniowym spotkaniu udział biorą dyrektorzy i nauczyciele reprezentujący ponad pół tysiąca istniejących w Polsce szkół katolickich.
Bp Stanisław Napierała, asystent Rady Szkół Katolickich, podkreślił, że dziś trzeba jeszcze mocniej wskazywać na potrzebę wychowywania, bo bardzo wyraźnie widać ogólnoświatowe tendencje antywychowawcze. „To jest nastawienie na przyjemność zmysłową, nieraz nawet wyuzdanie. To idzie z mediów. Temu jeszcze wtóruje twórczość, która lubuje się w brzydocie, w anormalności, a do tego dochodzi wynaturzone pojęcie wolności i jeszcze zjawisko liberalizmu wychowawczego, który w ogóle neguje potrzebę wychowania” – zauważył bp Napierała.
Podczas wykładów przedstawione zostaną różne aspekty wychowawcze np. wychowanie do wolności czy odbioru mediów. Dziś były minister edukacji prof. Mirosław Handke otrzymał tytuł „Przyjaciel Szkół Katolickich w Polsce”. Dla uczczenia ofiar tragedii smoleńskiej licealiści z Rzeszowa wykonali koncert patriotyczny.
Szkolnictwo katolickie w Polsce wciąż stanowi tylko niewielką część w całym systemie edukacji. Zapotrzebowanie na nie nieustannie wzrasta, brakuje jednak podmiotów, które zdecydowałby się takie placówki prowadzić.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.