Reforma systemu ekonomicznego i finansowego nie uda się bez nawrócenia ludzkiego serca. Zwrócił na to uwagę przeor wspólnoty z Taizé, przemawiając do młodzieży zgromadzonej w stolicy Chile.
W Santiago odbywa się kontynentalne spotkanie młodych Ameryki Łacińskiej. Br. Alois zauważył, że ekumeniczna pielgrzymka nadziei Taizé jest okazją do nawrócenia i przemiany serca.
Spotkanie młodzieży odbywa się w kraju naznaczonym dużymi kontrastami ekonomicznymi. Poza tym w Chile kończący się rok obfitował w wydarzenia, jak trzęsienie ziemi, dwustulecie niepodległości, akcja ratunkowa uwięzionych górników, a ostatnio dramatyczny pożar więzienia, w którym zginęło ponad 80 skazanych. Dla Kościoła jest to okazja do przypominania o roli wiary i zasad moralnych w życiu społecznym.
W związku z pożarem w San Miguel chilijski episkopat wezwał prezydenta kraju do zorganizowania okrągłego stołu poświęconego systemowi penitencjarnemu. Zdaniem biskupów gremium to mogłoby opracować normy bardziej ludzkiego podejścia do skazanych. Wcześniej konferencja chilijskiego episkopatu zaproponowała jubileuszową amnestię. Więzienia chilijskie są wypełnione o 70 proc. skazanych więcej, niż przewidują tamtejsze normy.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...