Trzy czwarte Polaków (75 proc.) ma rozmaite cele i dążenia życiowe, które pragnie zrealizować. Co czwarty badany (25 proc.) przyznaje, że ich nie ma, co może świadczyć o tym, że żyje z dnia na dzień - wynika z sondażu CBOS.
Według CBOS, tegoroczne wyniki sondażu są zbliżone do tych sprzed czterech lat, kiedy to 72 proc. respondentów wyraziło przekonanie, że ma rozmaite ambicje i cele, które pragnie realizować, a 28 proc. ankietowanych było odmiennego zdania.
Z badań CBOS wynika, że na odpowiedzi w tej kwestii silnie oddziałuje wiek ankietowanych. Wśród najmłodszych respondentów niemal wszyscy (94 proc.) zadeklarowali, że mają rozmaite cele w życiu, które pragną realizować; natomiast wśród najstarszych - niespełna połowa (46 proc.) badanych.
Ponadto - jak podkreśla CBOS - im badani są lepiej wykształceni, tym częściej przyznają się do chęci osiągnięcia czegoś, na czym im szczególnie zależy. Takie deklaracje składa niewiele ponad połowa ankietowanych z wykształceniem podstawowym (55 proc.) i zdecydowana większość (89 proc.) z wykształceniem wyższym.
Plany i cele Polaków związane są najczęściej z finansami oraz pracą - po 41 proc. Niemal tyle samo ankietowanych (40 proc.) wiąże je z rodziną, natomiast co czwarty respondent (25 proc.) wymienia plany dotyczące własnej osoby, niezwiązane z sytuacją materialną bądź zawodową.
Z badań CBOS wynika, że stosunkowo często ankietowani zwracają uwagę na znaczenie zdrowia (16 proc.), a mniej więcej co dwunasty (8 proc.) nawiązuje do kwestii społecznych. Pewnej części respondentów najbardziej zależy na emeryturze i możliwości dożycia później starości (5 proc.) oraz na spokoju (4 proc. badanych).
Wśród badanych wymieniających cele finansowe znaleźli się ci, którzy pragną zapewnić sobie i swoim najbliższym odpowiednie warunki materialne i bytowe (20 proc.), osoby snujące plany mieszkaniowe (m.in. budowy lub kupna domu bądź mieszkania, ich wykończenia, remontów i modernizacji - 14 proc. badanych), wskazujące na znaczenie wysokości emerytur (3 proc.), mówiące o swoich zamierzeniach związanych z zakupem różnego rodzaju dóbr (w tym domków letniskowych, samochodów, sprzętu elektronicznego) oraz spłatą długów - po 2 proc.
Z kolei wśród badanych podkreślających znaczenie aspiracji zawodowych część mówiła o nich w sposób bardzo ogólny (11 proc.), jednak więcej osób skupiało się na konkretnych aspektach pracy, na których im zależy. Co dziesiąty respondent (10 proc.) planował znaleźć lub zmienić pracę.
Dla 6 proc. ankietowanych bardzo ważna okazała się stabilizacja zawodowa, tj. utrzymanie lub posiadanie stałej pracy. Mniej więcej tyle samo osób wskazywało na wagę posiadania dobrze płatnej pracy (6 proc.), rozpoczęcia lub utrzymania i rozwoju własnej działalności gospodarczej (5 proc.) oraz tyle samo (5 proc.) samorealizacji na polu zawodowym, awansu i spełnienia ambicji zawodowych.
W gronie osób wymieniających rodzinę tyle samo podkreślało, że ich plany życiowe dotyczą szczęścia rodzinnego, co że ich celem jest dbanie o wykształcenie dzieci i pomaganie im (m.in. zapewniając im przyszłość i dobre warunki) oraz znalezienie partnera i założenie rodziny (po 8 proc.). Nieco mniej ankietowanych (6 proc.) zwracało uwagę na dobre wychowanie dzieci. Natomiast niektórzy dopiero planowali je mieć (2 proc.).
Według CBOS, najbardziej szeroka kategoria dotyczy odpowiedzi respondentów nawiązujących do planów związanych z ich własną osobą. Skupia ona zarówno zamierzenia edukacyjne badanych (12 proc.), jak i dążenia do udanego życia osobistego (m.in. oczekiwanie godnego, długiego życia, pragnienie bycia szczęśliwym, braku zmartwień (5 proc.) oraz plany dotyczące wyjazdów i podróży (4 proc.). Do tej kategorii zaliczono również odpowiedzi nawiązujące do samodoskonalenia i rozwijania swoich pasji czy zainteresowań (2 proc.) oraz wypoczynku, a także zaangażowania w życie religijne i rozwój duchowy (po 1 proc.).
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 4-11 listopada tego roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.