Polska Akcja Humanitarna zachęca nauczycieli, uczniów i ich rodziców, by dołączyli do akcji "Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc" i na zakończenie roku szkolnego zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wsparcie mieszkańców Somalii.
Rok szkolny 2020/2021 kończy się 25 czerwca.
"Koniec roku szkolnego to czas podziękowań dla kadry pedagogicznej za ich poświęcenie i trud wychowawczy. W ostatnim czasie poczuliśmy wyjątkowo silnie, że szkoła to nie tylko lekcje, ale przede wszystkim relacje. Dlatego na zakończenie roku szkolnego zapraszamy do wypróbowania nowego sposobu na okazywanie wdzięczności. Zapraszamy do akcji +Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc+. To świetna lekcja pomagania w praktyce!" - zachęca PAH na swojej stronie internetowej.
"Idea jest prosta - zamiast przyjmować kwiaty lub czekoladki od uczniów i uczennic, zachęć ich do tego, aby zaangażowali/ły się w działania pomocowe na rzecz Somalii" - apeluje do nauczycieli.
"Mieszkańcy i mieszkanki tego afrykańskiego kraju od dłuższego czasu zmagają się z trudnymi warunkami bytowymi. Katastrofa klimatyczna te warunki jeszcze bardziej pogarsza. Długotrwałe susze i gwałtowne powodzie oraz wieloletni konflikt prowadzą do przemieszczania się ludzi i problemami z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych, takich jak woda, jedzenie lub schronienie. Razem możemy ich wesprzeć!" - czytamy.
PAH zaprasza do akcji szkoły wszystkich typów z całej Polski, ale także biblioteki lub domy kultury. Zaznacza, że akcja jest dobrowolna i nie musi w niej brać udziału cała szkoła, można zgłosić tylko swoją klasę/grupę.
"Jeżeli jesteś rodzicem lub uczniem/uczennicą pamiętaj, aby uzyskać zgodę nauczyciela/ki" - wskazuje.
Szkoły, które zarejestrują się przez formularz zamieszczony na stronie akcji https://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-szkol/zamiast-kwiatka/?enable_cookies=all otrzymają materiały edukacyjne i promocyjne (np. grafikę akcji, film Terra Somalia razem z kartą dyskusji, animację o pomaganiu oraz materiały wizualne o sytuacji w Somalii), pomocne w organizacji zajęć w temat pomocy humanitarnej i sytuację w Somalii. Wszystkie osoby, które prześlą do PAH raport z akcji, otrzymają dyplomy z podziękowaniami.
Tegoroczna akcja odbywa się pod patronatem grupy Superbelfrzy RP.
Pomysłodawcą akcji jest Krzysztof Ponikowski, który w 2015 r., będąc nauczycielem i dyrektorem jednego ze szczecińskich gimnazjów, zaapelował do innych nauczycieli i nauczycielek, aby nie przyjmowali kwiatów na koniec roku szkolnego, tylko zamiast tego zachęcali uczniów do działania i niesienia pomocy. Na jego apel odpowiedziało wówczas ponad 200 szkół z całej Polski - udało się uzbierać 200 tys. zł i odbudować szkołę w Pancha Kanya w dystrykcie Dhadhing w Nepalu, zniszczoną w wyniku trzęsienia ziemi.
Akcja, nazwana od jej idei "Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc", wpisała się na stałe w działalność Polskiej Akcji Humanitarnej, z którą współpracę nawiązał wówczas Ponikowski.
W kolejnych latach przeprowadzono zbiórki na pomoc dzieciom poszkodowanym w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii i na pomoc mieszkańcom Sudanu i Somalii, cierpiącym z powodu głodu i braku dostępu do wody pitnej.
"My, jako nauczyciele, na pewno nie ucierpimy z tego powodu, że dostaniemy mniej kwiatów. Możemy naprawdę dostać jeden bukiet od całej klasy zamiast bukietu czy kwiatka od każdego ucznia z osobna, tym bardziej że bardzo często mamy problem z tym, by zabrać je do domu, a po kilku dniach i tak musimy je wyrzucić. Dla nas dużo ważniejsze jest, by dzieci miały, widziały potrzebę pomagania, a pieniądze, za które mogą kupić kwiatek, przeznaczyły na coś innego, na coś, co pomoże innym" - zaznaczył pomysłodawca akcji w filmiku promującym akcję. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.