Reklama

Wybrzeże dzień po dniu. Wydarzenia od 7.12.2010 do 30.01.2011

Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)

Reklama


Wybrzeże dzień po dniu. Wydarzenia od 7.12.2010 do 30.01.2011   Paweł Hulecki Uliczny "przegląd prasy" w Abidżanie Piątek 07.01.2011

Alassane Ouattara zapowiedział gwarancję bezpieczeństwa oraz inne przywileje wobec Laurenta Gbagbo, jeśli ten drugi zgodzi się na pokojowe ustąpienie z fotela prezydenckiego.

Amerykański Departament Skarbu Państwa zapowiedział zablokowanie kont Laurenta Gbagbo, jego żony Simone oraz trzech członków jego rodziny przebywających na terenie USA. Decyzja została podjęta na mocy dekretu zezwalającego na sankcje finansowe przeciwko osobom wstrzymującym proces powrotu pokoju i pojednania narodowego na WKS.   

W wyniku napiętej sytuacji powyborczej eksport produktów WKS (olej spożywczy, warzywa, owoce, materiały budowlane) do Nigru spadł o 70 %. Dyrektor Nigryjskiej Rady Transportowców, Barkiré Garba, oświadczył iż podobna sytuacja dotyczy eksportu pogłowia i cebuli z Nigru na WKS. Główna przyczyną jest strajk transportowców.

Ambasadorzy Kanady oraz Wielkiej Brytanii na WKS zostali odesłani z kraju przez rząd Laurenta Gbagbo. Decyzja rządu pro Gbagbo jest odpowiedzią na odesłanie ambasadorów WKS w Kanadzie i Wielkiej Brytanii nominowanych przez prezydenta uzurpatora oraz akceptacji, przez dwa kraje, ambasadorów WKS wysłanych przez Alassana Ouattarę.

Rzecznik prasowy ministerstwa spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, w odpowiedzi na decyzję rządu pro Gbagbo, oświadczył, iż „rząd brytyjski akceptuje jedynie Alassana Ouattarę, jako prezydenta WKS, oraz deklaracje jego rządu, a nie te, wydane przez innych”.

Kanada „nie otrzymała żadnych wskazówek od prawowitego rządu Alassana Ouattary odnośnie usunięcia swojego ambasadora na WKS” – oświadczył rzecznik prasowy kanadyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, dodając, iż Kanada nie uznaje rządu Laurenta Gbagbo ani jakichkolwiek jego decyzji.

Minister spraw zagranicznych rządu Alassana Ouattary, komentując decyzję odesłania ambasadorów przez nielegalny rząd pro Gbagbo powiedział, iż „decyzja ta pozostanie bez żadnego efektu, gdyż nie została podjęta przez rząd WKS”. Minister podziękował także dyplomacji kanadyjskiej i angielskiej za odrzucenie deklaracji rządu Laurenta Gbagbo.

Ministrowie spraw zagranicznych Nigerii oraz Republiki Południowoafrykańskiej spotkali się w Lagos (Togo) w celu przeanalizowania sytuacji na WKS po poniedziałkowej mediacji. Interwencja militarna jest ostatecznością, jednakże „użyjemy wszystkich dostępnych środków aby przekonać Laurenta Gbagbo do oddania władzy” – skomentowali ministrowie. Szef dyplomacji nigeryjskiej, zapytany o możliwość realizacji interwencji wojskowej na WKS, powiedział, iż „nie należy ona tylko do odpowiedzialności Nigerii, czy Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. Powinno to zmobilizować całą wspólnotę międzynarodową, gdyż w grę wchodzi życie ludzkie.”

Rzecznik prasowy rządu Sierra Leone, Ibrahim Ben Kargbo, oświadczył iż dni Laurenta Gbagbo są policzone: „Laurent Gbagbo doskonale wie, iż wspólnota międzynarodowa nie akceptuje go jako prezydenta WKS. Jego ostatnie decyzje dyplomatyczne zostały odrzucone, co świadczy o tym że czas jego rządów dobiega końca”. Odnośnie interwencji militarnej, Karbo dodał, iż WKS jest krajem dobrze rozwiniętym pod względem ekonomicznym: „jest to druga, po Nigerii, potęga ekonomiczna Afryki Zachodniej. Nie należy zapominać, iż interwencja wojskowa może zniszczyć ekonomię tego kraju. Dlatego lepiej będzie, jeśli wszystko rozwiąże się na drodze pokojowej”.

Od 3 stycznia br., ponad 10.000 opuściło swoje domy w wyniku starć etnicznych na zachodzie kraju i znalazło schronienie na terenie misji katolickiej w Duékoué (ok. 500 km na zachód od Abidżanu), która już wcześniej dała schronienie ok. 2.000 osobom - oświadczył Czerwony Krzyż. Organizacja zapełniła teren misji dziesiątkami namiotów oraz zapowiedziała dystrybucję środków pierwszej potrzeby ok 5.000 osobom na początku przyszłego tygodnia. Czerwony Krzyż oświadczył, iż przesiedlenie się ludności cywilnej nie ma bezpośredniego związku z trudną sytuacją powyborczą w kraju.

Prefekt departamentu Soubré, Georges Gombagui Gueu, wyszedł z inicjatywą utworzenia „lokalnych komitetów pokoju”. Wolontariusze przemierzają miejscowości departamentu, zamieszkałego przez różne grupy etniczne, aby spotkać się z ludnością cywilną w celu uwrażliwienia ich wobec zagrożenia oraz tragicznych skutków konfliktów między-etnicznych. Inicjatywa prefekta, jako jedna z dróg wzmocnienia więzi społecznych dających pokój, została ochoczo zaakceptowana przez mieszkańców departamentu Soubré.

ONZ podaje, iż ponad 23.000 uchodźców z WKS zostało zarejestrowanych w sąsiednim kraju Liberii.

Alain Le Roy, odpowiedzialny za misje utrzymania pokoju przy ONZ, zapowiedział na przyszły poniedziałek złożenie oficjalnego podania do Rady Bezpieczeństwa o wysłanie dodatkowych oddziałów niebieskich hełmów na WKS.

Droga dojazdowa do hotelu Golf, kwatery głównej Alassana Ouattary, postaje nadal zablokowana, pomimo oświadczenia ze strony Laurenta Gbagbo dotyczącego jej usunięcia.

źródła: AFP, Reuters, dziennik „Nord-Sud” z piątku 7 stycznia 2011.

«« | « | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama