Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
Sobota 22.01.2011
W Bamako (stolica Mali), rozpoczęło się spotkanie szefów państw członkowskich Unii Gospodarczej i Pieniężnej Afryki Zachodniej (ang. West African Economic and Monetary Union, fr. Union Économique et Monétaire ouest-africaine). Celem obrad jest sytuacja kryzysowa na WKS oraz planifikacja izolacji finansowej wobec Laurenta Gbagbo. Obrady będą dotyczyły funkcjonowania kont WKS w Centralnym Banku Państw Afryki Zachodniej (fr. Banque centrale des États d`Afrique de l`ouest – BCAO). Na spotkanie został zaproszony premier rządu Alassana Ouattary, Guillaume Soro.
Dyrektor generalny BCAO, bliski współpracownik Laurenta Gbagbo, Philippe-Henry Dacoury-Tabley, zdymisjonował z pełnionej dotychczas funkcji. Decyzja ta została odrzucona przez rząd pro Gbagbo.
Unia Gospodarcza i Pieniężna Afryki Zachodniej zwróciła się z prośbą do Alassana Ouattary o wyznaczenie nowego zarządcy BCAO.
Rząd Laurenta Gbagbo wstrzymał akredytację francuskiego ambasadora na WKS. „Ambasador jest od tego momentu zwykłym obywatelem francuskim przebywajacym na terenie naszego kraju” – skomentował rzecznik prasowy rządu, Ahouan Don Mello.
Ministerstwo spraw zagranicznych Francji skomentowało decycję rządu pro Gbagbo jako „pozbawioną jakichkolwiek podstaw prawnych”.
Źródła: AFP.
Środa 19.01.2011
Ponad 50 dni po drugiej turze wyborów prezydenckich, sytuacja na WKS jest nadal bez zmian. Laurent Gbagbo okupuje pałac prezydencki, a Alassane Ouattara pozostaje „uwięziony” w hotelu Golf. Wszystkie podjęte do tej pory mediacje nie powiodły się. Wspólnota międzynarodowa mówi coraz częściej o podjęciu interwencji militarnej.
Rada Bezpieczeństwa ONZ zadecydowała jednomyślnie wysłanie dodatkowych 2.000 niebieskich hełmów na WKS. Rada zaapelowała także do zaprzestania nadawania programów w telewizji państwowej RTI, które nawołują do nienawiści oraz podają fałszywe informacje na niekorzyść misji pokojowej.
Prasa lokalna podaje informacje dotyczące przygotowań lotniska w Bouaké (centrum kraju, siedziba główna Nowych Sił pro Outtara) do przyjęcia znaczącej liczby samolotów. Mieszkańcy mówią także o rozpoczęciu konstrukcji tymczasowego obozu międzynarodowego korpusu wojskowego ECOMOG (ang. Economic Community of West African States Monitoring Group) w pobliżu lotniska.
19.00-06.00 – godzina policyjna w abidżańskich dzielnicach Abobo i Anyama.
źródła: AFP, dziennik „Le Temps”, „Le Patriote” z 20 stycznia 2011.
Wtorek 18.01.2011
W poniedziałkowych godzinach wieczornych, konwój wojsk pokojowych, eskortujący mediatora Unii Afrykańskiej, został zatrzymany oraz ostrzelany przez zwolenników Laurenta Gbagbo. Niebieskie hełmy odpowiedziały seriami strzałów ostrzegawczych. W wyniku popłochu zanotowano 3 osoby ranne. Misja ONZ na WKS zdemetnowała pogłoski mówiące o otwarciu ognia w kierunku ludności cywilnej.
Operacja „martwy kraj” spowodowała znaczny paraliż w niektórych częściach Abidżanu. W dzielnicach Abobo, Adjame, Trechville oraz Anyama, wszystkie sklepy zostały zamknięte. Środki transportu publicznego wstrzymały funkcjonowanie w wyniku zablokowania głównych dróg przez palące się opony oraz młodzież rzucającą kamienie w niemal każdy nadjeżdżający pojazd.
Liczba uchodźców z WKS w Liberii dochodzi do ponad 28.000 – podaje komisarz do spraw uchodźców przy ONZ.
ONZ apeluje o mobilizację ok 32,7 milionów dolarów w celu uniknięcia poważnego kryzysu humanitarnego na WKS. Zebrana suma miałaby zapewnić pomoc humanitarną na okres 6 miesięcy.
Głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące wysłania na WKS dodatkowych 2.000 niebieskich hełmów zostało zablokowane przez Rosję. Rada zapowiedziała kolejne głosowanie na jutro.
Szefowie sił zbrojnych Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej rozpoczęli w Bamako (stolica Mali) spotkanie dotyczące możliwej interwencji zbrojnej na WKS.
Wysłannik Unii Afrykańskiej w kwestii kryzysu na WKS, kenijski premier Raila Odinga, postanowił wycofać się z misji mediacyjnej między dwoma zaprzysiężonymi prezydentami w kraju. Według mediatora, Laurent Gbagbo nie wywiązał się z wcześniejszych obietnic i nadal blokuje dostęp do hotelu Golf, w którym znajduje się Alassane Ouattara oraz jego najbliżsi współpracownicy. Obóz pro Gbagbo oskarżył wysłannika UA o stronnictwo na korzyść Alassana Ouattary.
19.00-06.00 – godzina policyjna w abidżańskich dzielnicach Abobo i Anyama.
Źródła: AFP, Xinhua, dziennik „Nord-Sud” ze środy 19 stycznia 2011.
Poniedziałek 17.01.2011
Raila Odinga, premier kenijski oraz mediator Unii Afrykańskiej, przybył do Abidżanu z misją „nowej oferty” pokojowego odejścia od władzy ze strony Laurenta Gbagbo: „misja będzie kolejnym sprawdzianem tego, czy uda rozwiązać się kryzys na WKS drogą pokojową.
Zobaczymy jaka będzie reakcja (Laurenta Gbagbo) na nową ofertę pokoju, którą mu przedstawimy. Mamy nadzieję, iż uda nam się rozwiązać ten kryzys” – powiedział Odinga. Mediator Unii Afrykańskiej przybył do Abidżanu wraz z byłym kongijskim ministrem spraw zagranicznych Bizima Karaha. Długość misji nie została sprecyzowana.
19.00-06.00 – godzina policyjna w abidżańskich dzielnicach Abobo i Anyama.
Źródła: AFP.
Niedziela 16.01.2011
Koalicja partii politycznych wspierających Alassana Ouattarę, nawołują do podjęcia akcji „martwy kraj” (fr. pays mort), jako protestu przeciwko uwłaszczeniu władzy prezydenckiej przez Laurenta Gbagbo. Akcja, mająca rozpocząć się w przyszły wtorek aż do oddania władzy Alassanowi Ouattara polegać ma na sparaliżowaniu kraju przez odmowę wszelkiej pracy oraz zawieszeniu działalności handlowej i transportu.
Premier Kenii, Raila Odinga, wysłannik Unii Afrykańskiej w kwestii WKS, przybędzie do Abidżanu jutro, w poniedziałek 17 stycznia, z kilkudniową misją mediacyjną.
Rząd pro Gbagbo zwrócił się kolejny raz do przedstawiciela ONZ na WKS z prośbą o wycofanie wojsk pokojowych z kraju podkreślając, iż niebieskie kaski nie działają zgodnie z regułami mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Sekretarz ONZ, Ban Ki-moon oświadczył, iż wojska Narodów Zjednoczonych nie zaprzestaną swoich patroli oraz ochrony ludności cywilnej. Ki-moon dodał, iż misja niebieskich hełmów polega także na protekcji Alassana Ouattary oraz jego najbliższych współpracowników „uwięzionych” od ponad 8 tygodni w abidżańskim hotelu Golf. ONZ zapowiedział kontynuację ankiet dotyczących łamania praw człowieka w związku z kryzysem powyborczym na WKS.
Rzecznik prasowy Laurenta Gbagbo, Ahoua Don Mello, zapowiedział neutralizację rebeliantów znajdujących się na terytorium kontrolowanym przez wojska rządowe.
W Yammoussoukro, politycznej stolicy kraju, doszło do starć między zwolennikami Alassana Ouattary a grupą „czatujących skorpionów” (fr. Scorpions guetteurs), bojówką Laurenta Gbagbo. Źródła podają 6 osób rannych od wybuchu granata.
19.00-06.00 – godzina policyjna w abidżańskich dzielnicach Abobo i Anyama.
Źródła: AFP, Xinhua.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.