W przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 potrzeby jest nowy impuls. Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia wraz z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w piątek w konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie inaugurując pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności "Dobrze cię widzieć" u dzieci z klas 1-3 z województwa lubelskiego.
Minister Niedzielski powiedział, że "Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi kwestie szczepień".
Zaznaczył, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 "potrzeby jest nowy impuls". "Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc" - ocenił szef MZ.
Poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, na razie minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów.
"Chcemy poprosić o pomoc" - oświadczył.
Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.
W lutym papież zaapelował o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. W kwestii zdrowia nie może rządzić "logika zysku" - zaznaczył.
Wielu polskich biskupów już się zaszczepiło.
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek 16 kwietnia wystosował apel do żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w związku ze szczepieniami przeciw COVID-19. Zaznaczył w nim, że "na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka" - podkreślił bp Guzdek i zaapelował: "Szczepimy się!".
Oświadczył wówczas, że sam jest już po pierwszej dawce szczepień. "Szczepieniom poddają się także księża kapelani, służący żołnierzom, funkcjonariuszom służb mundurowych, kombatantom oraz ich rodzinom" - napisał bp Guzdek.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.