Godzina "W" na Wojskowych Powązkach. Modlitwę nad grobami poległych w niepodległościowym zrywie bohaterów poprowadził abp Józef Guzdek.
Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach były kulminacyjnym punktem obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.
W godzinie "W” zawyły syreny, następnie zebrani na cmentarzu uczestnicy uroczystości minutą ciszy oddali hołd poległym w powstańczych walkach. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i odegrano hejnał warszawski. Modlitwę nad grobami poległych poprowadził abp Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.
- Kwatera powstańcza na Wojskowych Powązkach to miejsce spotkań z poległymi i zmarłymi powstańcami. Wsłuchujemy się w ciszę mogił, w których spoczywają rycerze wolności. Wpatrujemy się w powstańcze krzyże, które przemawiają i przypominają ewangeliczną prawdę: "Nikt nie ma większej miłości, niż tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Są one znakiem wartości najważniejszych i niezaprzeczalnych - powiedział hierarcha. Dodał, że aby spłacić dług wdzięczności wobec tych, którzy na ołtarzu wolności złożyli swoje życie, pamięć nie wystarczy. - Trzeba zrobić krok w kierunku zrozumienia, dlaczego tak postąpili. Obyśmy powrócili do naszych domów lepsi, a nasze życie każdego dnia stawało się służbą Bogu i ojczyźnie - dodał.
Na uroczystość przybyli m.in. prezydent Andrzej Duda, który wcześniej złożył kwiaty na grobie gen. Chruściela ps. "Monter” i premier Mateusz Morawiecki, a także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Po uroczystościach kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" złożył premier Mateusz Morawiecki. Premier zapalił też znicze na kilku innych nagrobkach - m.in. Lidii Lwow-Eberle.
Na Wojskowych Powązkach mniej licznie niż w ubiegłych latach zebrali się mieszkańcy stolicy, którzy przyszli oddać hołd powstańcom warszawskim. W uroczystościach wzięli także udział weterani powstańczych walk, gromko oklaskiwani przez warszawiaków.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 4 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Od czasu wznowienia walk w izraelskich atakach zginęło ponad 1,6 tys. Palestyńczyków.
Życzę wszystkim, aby Wielkanoc umocniła komunię wiary i miłości z Jezusem.
Abp Tadeusz Wojda SAC składa wszystkim wielkanocne życzenia.
Odbyło się też śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących.
Zaczął obowiązywać od 18 czasu lokalnego. Ma trwać do północy z niedzieli na poniedziałek.