W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze.
Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.
Z okazji jubileuszu specjalny list wystosował Papież Franciszek, który nazwał św. Dominika „kaznodzieją łaski”. Mistrz generalny dominikanów o. Gerard Francisco Timoner wskazuje na aktualność przesłania św. Dominika, który, jak mówi, choć żył w średniowieczu, to ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu.
„Dominik może być źródłem inspiracji także dla nas, ponieważ także dziś ma nam coś do powiedzenia. Jego przesłanie jest ponadczasowe – mówi Radiu Watykańskiemu o. Gerard Francisco Timoner. – W liście z okazji jubileuszu 800-lecia jego śmierci Papież Franciszek przypomina, że Dominik może być przykładem dla wszystkich ochrzczonych, którzy są wezwani do dotarcia na najdalsze peryferie naszego świata ze światłem Ewangelii i miłosierną miłością Chrystusa. Nasi bracia, ale i siostry dominikanki pracują m.in. rubieżach między tym, co ludzkie i tym co łamie godność człowieka, to znaczy na granicy sprawiedliwości i pokoju. To nasze zaangażowanie obecne jest na całym świecie. Przykładowo w Genewie przy ONZ mamy biuro, które nosi nazwę - Dominikanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju.“
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.