Trzech dotychczasowych biskupów Kościoła anglikańskiego przeszło z początkiem tego roku na katolicyzm. Jak poinformowała w niedzielę stacja BBC, 15 stycznia otrzymają oni katolickie święcenia kapłańskie.
Podczas mszy w Katedrze Westminsterskiej w Londynie John Broadhurst, Kaith Newton i Andrew Burnham przyjęli komunię świętą i zostali włączeni do wspólnoty Kościoła katolickiego. Wraz z nimi na katolicyzm przeszły ich żony.
Od lat 90-tych ubiegłego roku biskupi ci należeli do grupy duchownych, którzy nie potrafili pogodzić się z wyświęceniami kobiet w Kościele anglikańskim, twierdząc, iż jest to sprzeczne z chrześcijańską tradcyją. Są oni też pierwszymi biskupami, którzy skorzystali z oferty Benedykta XVI przedstawionej w 2009 roku w dokumencie "Anglicanorum coetibus". Papież obiecał w nim anglikanom, że Kościół utworzy dla nich specjalne diecezje, w których zachowają anglikańską liturgię, a księża będą mogli przewodzić parafiom, nadal żyjąc ze swoimi żonami i dziećmi.
Katolicki biskup Londynu Alan Hopes powiedział BBC, że do Wielkanocy do Kościoła katolickiego wstąpi kolejnych 50 dotychczasowych duchownych anglikańskich i tysiące wiernych. "Główną przyczyną konwersji jest opór przeciwko planowanemu w Kościele anglikańskim dopuszczeniu kobiet do godności biskupiej" - stwierdził Hopes, sam były anglikanin, który w 1994 roku przeszedł na katolicyzm.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.