Niebezpieczny kult Santa Muerte

Kult „Świętej Śmierci” jest sprzeczny z chrześcijaństwem i staje się czynnikiem sprzyjającym przestępczości zorganizowanej – oświadczył ks. Hugo Valdemar, rzecznik archidiecezji Miasta Meksyk. W wypowiedzi dla latynoamerykańskiej agencji katolickiej w Peru ACI Prensa odniósł się on do zatrzymania 4 stycznia przywódcy sekty, propagującej ten kult – Davida Romo „El Parroco” (Proboszcz), oskarżonego o współudział w porwaniu trzech osób.

Kapłan wyraził nadzieję, że meksykański wymiar sprawiedliwości ustali winę lub niewinność Romo i zaapelował o właściwą ocenę jego czynu, dodając, że „moglibyśmy niesprawiedliwie uznać kogoś za winnego, gdy jeszcze sąd nie wydał wyroku”. Jednocześnie powtórzył wezwanie do wiernych, aby zerwali z tym rodzajem pobożności, mającym tysiące zwolenników w całym kraju.

Według rzecznika, jest to wiara „w zabobony i z elementami satanistycznymi”, żerująca na niewiedzy ludzi i z czasem „staje się ulubionym wierzeniem przestępczości zorganizowanej, handlarzy narkotyków i porywaczy”. Duchowny przypomniał, że Chrystus przyszedł na świat, aby zwyciężyć grzech i śmierć, „będące znakiem władzy zła i zniszczenia”. Sekta, kierowana przez „El Parroco”, „uosabia samego demona, co jest bardzo niebezpieczne” – dodał.

Wiele osób trafiło do niej na skutek braku większego zaangażowania ewangelizacyjnego ze strony Kościoła – stwierdził z ubolewaniem ks. Valdemar. Zwrócił uwagę, że wielu uważa „Santa Muerte” (Świętą Śmierć) za jeszcze jednego świętego, podczas gdy w rzeczywistości „nie jest to nawet osoba”. Wezwał wiernych, aby zniszczyli wizerunki tej szczególnej „Świętej” i nie bali się zemsty, gdyż „władza Boga jest większa niż zło”.

Davida Romo aresztowano 4 stycznia wraz z ośmioma innymi osobami na terenie Miasta Meksyk. Oskarżono je o uprowadzenie małżeństwa staruszków i jednego mężczyzny. Według policji, grupa ta powstała w wyniku rozłamu w kartelu narkotykowym „Los Zetas”, aby zastraszać rodziny swych ofiar i wymuszać od nich płacenie okupu.

Cześć oddawana „Świętej Śmierci” (Santa Muerte) jest formą pobożności, rozpowszechnioną w różnych miejscach Meksyku. Reprezentuje ją trupia czaszka przyozdobiona stosownie do gustu i osobistych upodobań jej zwolenników. Handlarze narkotyków, przestępcy, dawni więźniowie lub porywacze ludzi modlą się do niej o powodzenie swych zbrodni. Kult ten, który wywołał już wiele kontrowersji w całym kraju, ma powiązania z praktykami czarnej magii i nasila się w okolicach uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEKSYK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »