Komitet Stały Rady Ministrów przełożył rozpatrzenie "pakietu atomowego". Ministerstwo gospodarki planowało pierwotnie, że rząd przyjmie pakiet do końca 2010 r.
Jak poinformowało w piątek PAP biuro prasowe resortu gospodarki, na środowym posiedzeniu Komitet Stały zajął się informacją na temat stanu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej oraz założeniami projektu ustawy o energetyce jądrowej, przygotowanego przez ministerstwo skarbu i projektu nowelizacji Prawa atomowego.
"Komitet zadecydował, że po przygotowaniu i przesłaniu nowych tekstów, uwzględniających dotychczasowe ustalenia, będą one rozpatrzone na kolejnym jego posiedzeniu" - podało MG. Jak dowiedziała się PAP w kancelarii premiera, następne posiedzenie Komitetu odbędzie się w czwartek, 13 stycznia.
Wcześniej ministerstwo gospodarki zapowiadało, że rozwiązania, niezbędne do rozwoju polskiego programu jądrowego będą przyjęte przez rząd do końca 2010 r.
30 grudnia ministerstwo poddało pod konsultacje społeczne Prognozę Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W prognozie pada stwierdzenie, że "spełnienie założenia opracowania i przyjęcia przez Radę Ministrów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej do 31 grudnia 2010 r. jest niemożliwe z racji konieczności przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. W związku z powyższym prawdopodobne przyjęcie programu opóźni się o około pół roku, to jest do 30 czerwca 2011 r. W konsekwencji analogicznemu przesunięciu ulegną terminy kolejnych etapów".
Projekt PPEJ, przyjęty przez ministerstwo gospodarki w listopadzie, zakładał m.in. uruchomienie pierwszego bloku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej do końca 2020 r. Harmonogram rozwoju programu, zawarty w projekcie głosił, że ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę elektrowni miało nastąpić do końca 2013 r. Dokument zakłada też, że budowa ma ruszyć w 2016 r. a w latach 2021-2030 planuje się budowę kolejnych siłowni.
Wcześniej przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej - wybranej na inwestora elektrowni - wielokrotnie podkreślali, że warunkiem terminowej realizacji projektu jest wdrożenie niezbędnych przepisów prawnych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.