Ekumeniczny apel o pomoc dla Afganistanu

Przewodniczący europejskich instytucji zrzeszających episkopaty Kościoła katolickiego oraz zwierzchników Kościołów niekatolickich wydali wspólne oświadczenie na temat sytuacji w Afganistanie. Wyrażają w nim solidarność z Afgańczykami i apelują do Unii Europejskiej o ochronę bezbronnych ludzi w Afganistanie.

Wspólne oświadczenie podpisali kard. Jean-Claud Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE oraz pastor Christian Krieger przewodniczący Komisji Kościołów Europejskich KEK. Przyznają, że są głęboko wstrząśnięci bieżącymi doniesieniami z Afganistanu, które ukazują cierpienie i bezradność ludności afgańskiej. Szczególnie martwimy się o tych, którzy nadal wymagają ewakuacji – piszą przedstawiciele europejskich chrześcijan.   Wzywają do nieustannej pracy na rzecz pokoju poprzez dialog i poszanowanie praworządności. Apelują do społeczności międzynarodowej „o ochronę osób, które są obiektem prześladowań i których życie jest zagrożone, takich jak działacze społeczeństwa obywatelskiego, obrońcy praw człowieka, dziennikarze, artyści oraz członkowie mniejszości etnicznych i seksualnych, a także chrześcijanie i inne wspólnoty religijne”.

Kard. Hollerich i pastor Krieger z zadowoleniem przyjmują kroki Unii Europejskiej zmierzające do zwiększenia pomocy dla Afganistanu. Apelują jednak o czujność, aby pomoc rzeczywiście dotarła do potrzebujących. Ostrzegają też przed masowym napływem uchodźców. „Chociaż ochrona w regionie jest ważna, wzywamy UE, by odegrała zasadniczą rolę w tworzeniu korytarzy humanitarnych, przesiedleń i innych bezpiecznych przejść, dzięki którym uchodźcy będą mogli dotrzeć do bezpiecznych miejsc poza Afganistanem. Zachęcamy również państwa członkowskie UE do zapewnienia Afgańczykom przebywającym już w UE bezpieczeństwa pobytu i zaprzestania deportacji do Afganistanu” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
13°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
20°C Piątek
dzień
wiecej »