Kard. O'Malley, ks. Halík i ks. Strzelczyk na międzynarodowej konferencji o ochronie małoletnich w Kościele

19 września w Warszawie rozpocznie się 4-dniowa międzynarodowa konferencja organizowana przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski. Wezmą w niej udział przedstawiciele z 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Konferencja odbędzie się w dniach 19-22 września br. pod hasłem "Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP przez biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Zaznaczono, że "międzynarodowe spotkanie ma umożliwić wymianę doświadczeń i zainicjowanie wspólnych działań oraz bliższą współpracą Kościołów w środkowo-wschodniej części Europy w zakresie zapobiegania wykorzystaniu seksualnemu osób małoletnich".

Wśród zarejestrowanych jest blisko 80 uczestników - to członkowie Papieskiej Komisji, biskupi, wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich, a także osoby świeckie działające w obszarze ochrony małoletnich w poszczególnych krajach. "Reprezentują oni Kościół rzymskokatolicki i greckokatolicki z Polski, Albanii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa" - czytamy w komunikacie.

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i członek komitetu organizacyjnego, jezuita o. dr Adam Żak powiedział, że podczas konferencji będzie m.in. mowa o specyficznych trudnościach w podejściu do zjawiska pedofilii w Kościele i w społeczeństwie. Wyraził jednocześnie nadzieję, że "międzynarodowe spotkanie zapoczątkuje wymianę dobrych praktyk oraz ściślejszą współpracę osób i instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej, by razem skuteczniej budować kulturę ochrony osób najbardziej bezbronnych".

Planowanych jest kilka wykładów oraz paneli dyskusyjnych, które będą skupiały się wokół takich zagadnień jak: "odpowiedzialność - rozliczalność - przejrzystość".

Wśród prelegentów będą: przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich (PCTM) kard. Seán O'Malley, ks. prof. Tomászš Halík z Czech, ks. Grzegorz Strzelczyk z Polski, prof. Myriam Wijlens, Teresa Morris Kettelkamp i sędzia Neville Owen - członkowie Papieskiej Komisji oraz współpracujący z PCTM prof. Paweł Wiliński. Planowane jest również wysłuchanie przesłania Ojca Świętego Franciszka, skierowanego do uczestników konferencji.

Uczestnicy konferencji będą pracować w grupach językowych, dzieląc się informacjami o tym, jak wygląda kwestia ochrony małoletnich w poszczególnych krajach - zarówno w zakresie prewencji, jak i w sprawie pomocy pokrzywdzonym. Przyjrzą się także wyzwaniom oraz możliwościom współpracy, jakie stoją przed Kościołami tej części Europy.

Każdego dnia zaplanowany został czas na wspólną modlitwę, w tym liturgię pokutną. "Istotnym punktem konferencji będzie czas wysłuchania skrzywdzonych przez duchownych osób pochodzących z różnych krajów" - wskazano w komunikacie.

Pod adresem www.ochronadzieci.eu dostępna jest strona internetowa konferencji. Poprzez nią dziennikarze mogą dokonywać rejestracji na planowane briefingi.

Informacje prasowe będą udostępnione w trzech oficjalnych językach konferencji: po angielsku, włosku i polsku - zapewnił kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Wrześniowa konferencja w Warszawie jest kolejną z konferencji kontynentalnych lub regionalnych zainicjowanych przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich. Na jej współorganizatora została wybrana Konferencja Episkopatu Polski. Konferencja jest współfinansowana przez KEP i Fundację Świętego Józefa KEP.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
6°C Wtorek
rano
11°C Wtorek
dzień
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »