W Republice Środkowoafrykańskiej 23 stycznia odbędą się długo oczekiwane wybory prezydenckie i parlamentarne, których przeprowadzenie nie było dotąd pewne. To jedyna szansa na stabilizację w bogatym w surowce i skłóconym kraju.
Według agencji Reutera obecny prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Francois Bozize jest faworytem wyborów, jednak jego zwycięstwo nie jest takie pewne.
Bozize doszedł do władzy w 2003 roku w wyniku zamachu stanu, w następstwie którego władzę stracił Ange-Felix Patasse. To właśnie ten obalony prezydent, który wrócił po latach z uchodźstwa, będzie głównym konkurentem obecnego prezydenta. Wśród pięciu kandydatów jest również były premier w rządzie obalonego prezydenta Martin Ziguele.
Nawet jeśli obecny prezydent wygra, będzie musiał stawić czoło przeciwnikom politycznym i zbrojnym ugrupowaniom rebelianckim.
23 stycznia mieszkańcy republiki będą wybierać nie tylko nowego prezydenta. Do obsadzenia jest również 105 miejsc w parlamencie.
Do tej pory zarejestrowało się 1,8 mln ludzi z ok. 4,5 mln mieszkańców republiki. Do odległych części kraju nie dotarły karty do głosowania.
W rozmowie z agencją Reutera analityk do spraw Afryki Centralnej Międzynarodowej Grupy Kryzysowej Ned Dalby ocenił, że głosowanie się odbędzie ze względu na naciski ze strony społeczności międzynarodowej, a prezydent Bozize utrzyma władzę dobierając sobie doradców spośród byłych rebeliantów.
Jeśli żaden z pięciu kandydatów nie wygra w pierwszej turze, druga odbędzie się w marcu.
Pierwotnie wybory miały się odbyć w kwietniu zeszłego roku, lecz ze względu na niestabilną sytuację w kraju i brak wystarczających środków były trzykrotnie przekładane.
Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej nie jest stabilna od czasu, kiedy kraj uzyskał niepodległość, czyli od roku 1960. Ta była kolonia francuska jest jednym z najbiedniejszych i najgorzej rozwiniętych krajów świata.
Od uzyskania niepodległości historia Republiki Środkowoafrykańskiej obfituje w zamachy stanu i rządy dyktatorów. Takich jak Jean Bedel Bokassa, który po dojściu do władzy w 1965 roku mianował się cesarzem.
Okrutne rządy Bokassy skończyły się w 1979 roku. W wyniku zamachu stanu prezydentem kraju ponownie został obalony przez samozwańczego cesarza prezydent David Dacko.
W roku 1993 prezydentem kraju został startujący w tegorocznych wyborach Ange-Felix Patasse, jednak po 10 latach kryzys polityczny i ekonomiczny doprowadził do przewrotu, na którego czele stał generał Francios Bozize, wybrany na prezydenta w 2005 roku.
Republika Środkowoafrykańska to kraj o powierzchni dwa razy większej niż Polska, zamieszkiwany przez 4,5 mln ludzi. Na brak stabilizacji kraju duży wpływ ma jego położenie. Graniczy z Czadem, Sudanem, DR Kongo, Kongiem i Kamerunem.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.