Nie zgadzamy się na wojnę PO-PiS-ową

Szef SLD ocenił podczas sobotnich obrad Rady Krajowej partii, że jedyne co zajmuje obecnie partie prawicowe to "totalna wojna" w sprawie katastrofy. Nie zgadzamy się na taką politykę - mówił. Zarzucał też premierowi, że państwo pod jego rządami jest słabe.

Jak podkreślił szef Sojuszu, kwiecień 2010 roku na zawsze pozostanie w pamięci."Jednak żałoba bardzo szybko się skończyła, a smutek i łzy bardzo szybko zostały zastąpione wojną - wojną nad trumnami" - mówił przewodniczący Sojuszu.

"Dzisiaj trwa wojna prawicy - wojna PO - PiS. Ta wojna trwa o Smoleńsk i ta wojna nas wyniszcza" - podkreślił Napieralski.

Jak zauważył, oprócz krótkiej przerwy na kampanię prezydencką i kampanię samorządową, "cała debata publiczna opiera się na obrzucaniu się winą i oskarżeniami dotyczącymi katastrofy". Według polityka SLD, "to nie chodzi o prawdę, nie chodzi o fakty", ale chodzi o "polityczną bijatykę, polityczny populizm i totalną wojnę".

"Nie zgadzamy się na taką politykę i na to, co dzieje się w Polsce" - mówił Napieralski. "Skończmy tę totalną wyniszczającą wojnę, którą zafundowała nam prawica" - dodał.

W uchwale, którą przyjęła Rada Krajowa, politycy Sojuszu zaapelowali "do wszystkich sił politycznych", by "tragedia smoleńska i wyjaśnienie jej przyczyn nie stały się powodem tworzenia kolejnych podziałów wśród Polaków".

"Wzywamy wszystkich polityków do niewykorzystywania tej tragedii w działalności publicznej. Nie można akceptować sytuacji, w której nieszczęścia narodowe i wielkie emocje stają się elementem walki politycznej" - napisano w uchwale.

Przewodniczący Sojuszu przekonywał też, że państwo pod rządami premiera Donalda Tuska jest słabe i drogie. Jego zdaniem, świadczą o tym m.in. zeszłoroczne powodzie, chaos na kolei i brak naprawy finansów publicznych.

"Celem dla PO jest tylko rządzenie, a nie naprawa i rozwój państwa, nie dbanie o to, żeby żyło nam się naprawdę lepiej. Cały czas mieliśmy tylko i wyłącznie zagrania propagandowe - a to z jednej strony premier przeprowadzał się do Sejmu, a to z drugiej strony miała być wielka ofensywa legislacyjna. Pytam, co z tego wyszło? Nic. (...) Nic z obietnic pana premiera nie zostało zrealizowane. To jest dowód na to, że państwo Donalda Tuska jest słabe, a do tego bardzo drogie" - mówił Napieralski.

Wypominał także rządowi problemy na kolei i ubiegłoroczne powodzie. "Nie ma jeszcze wiosny, a słyszymy, że wsie są podtopione" - zauważył lider Sojuszu.

Państwo staje się drogie - uważa Napieralski - m.in. poprzez podwyżkę podatku VAT czy likwidację rządowego programu wspierającego zakup mieszkań "Rodzina na swoim", przez co - argumentował - "własny kąt znów stanie się dobrem luksusowym".

Porównał też Polskę do statku, "który ma coraz słabszego sternika". "Statek +Polska+ ma coraz słabszego sternika, który nie jest już tylko atakowany tylko i wyłącznie przez piratów, ale również przez członków swojej załogi. Im szybciej odbierzemy te stery i oddamy w dobre ręce, tym lepiej dla Polski" - podkreślił.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Napieralski omówił społeczno-gospodarcze propozycje Sojuszu.

Pod koniec stycznia SLD ma zamiar złożyć w Sejmie projekt ustawy w sprawie powołania Rady Fiskalnej, która byłaby "ciałem niezależnym od rządu i parlamentu". "To zespół ekspertów - najlepszych z najlepszych, którzy będą mogli przeprowadzić prawdziwy, rzetelny i niepolityczny audyt tego, co dzieje się w Polsce"- mówił szef Sojuszu.

Według niego, skład Rady powinien być "bardzo różny" - powinni się w niej znaleźć uznani eksperci i autorytety z różnych środowisk, zarówno "krytycznych dla rządu, jak i opozycji".

"Tak, aby to były osoby, które po pierwsze znają się świetnie na gospodarce, na finansach i potrafią znaleźć tak naprawdę zagrywki poszczególnych rządów. To powinno być ciało, które by systematycznie i na bieżąco dokonywało oceny tego, co się dzieje w tej sferze finansowej w rządzie" - zaznaczył Napieralski.

Jeśli chodzi o kompetencje Rady Fiskalnej, to - jak mówił lider SLD - miałaby prawo wglądu "do wszystkich dokumentów", "kreowania budżetu", ale przede wszystkim - podkreślił - kontrolowałaby ministra finansów.

Sojusz ma również zaprezentować niedługo swoje własne sprawozdanie tego jak w Polsce wykorzystywane są środki europejskie. Lider SLD opowiedział się ponadto za redukcją biurokracji urzędowej w Polsce i "bardziej efektywną i lepiej przygotowaną pomocą socjalną".

SLD chce też zlikwidować przywileje podatkowe "dla tych ludzi, którzy ich nie potrzebują". "Wszystkie ulgi i cała pomoc państwa musi być kierowana tam gdzie ta pomoc jest potrzebna" - zaznaczył Napieralski. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »