W kwietniu br. ma zostać opublikowany w co najmniej 13 językach katechizm przygotowany specjalnie dla młodzieży – YOUCAT. Okazją ku temu są Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w sierpniu br. w Madrycie. Przedmowę do tego szczególnego katechizmu napisał Benedykt XVI.
Przygotowany w formie pytań i odpowiedzi YOUCAT oparty jest na „Katechizmie Kościoła Katolickiego” oraz jego Kompendium. Powstał on pod patronatem kard. Christopha Schönborna, metropolity Wiednia, który był sekretarzem redakcji Katechizmu Kościoła Katolickiego. W skład zespołu weszli księża i teolodzy z krajów niemieckojęzycznych. Pytania redagowała młodzież, młodzi ludzie sprawdzili też, czy język tekstu jest zrozumiały dla ich rówieśników, oni też dobrali ilustracje. Począwszy od ŚDM w Madrycie publikacja ma być oficjalnym katechizmem dla młodzieży w Kościele katolickim i ma stanowić nową bazę dla pracy z młodzieżą katolicką.
W przedmowie do YOUCAT Benedykt XVI zachęca młodzież do głębszego poznawania wiary i jej pełnego zaufania. Wyjaśnia przy tej okazji, na czym polega wyjątkowość Katechizmu Kościoła Katolickiego, który powstał w latach osiemdziesiątych. „Dla Kościoła i dla świata był to trudny czas, w którym potrzebna była nowa orientacja, pozwalająca odnaleźć drogę ku przyszłości” - napisał papież. Przypomniał, że po II Soborze Watykańskim (1962-1965) i w zmienionej sytuacji kulturowej wielu ludzie niezbyt dokładnie wiedziało, w co właściwie wierzą chrześcijanie, czego naucza Kościół, czy chrześcijaństwo nie jest już przeżytkiem i czy w ogóle w dzisiejszych czasach można jeszcze wierzyć.
Papież zwrócił uwagę, że w tej sytuacji Jan Paweł II zadecydował, że biskupi z całego świata wspólnie powinni zredagować księgę, w której odpowiedzą na te pytania. Koordynację prac biskupów powierzył obecnemu papieżowi, wówczas kardynałowi Josephowi Ratzingerowi. Księga ta „pod staromodnym tytułem Katechizm Kościoła Katolickiego” miała pokazać, w co dziś wierzy Kościół katolicki.
Z wielkiej ilości pytań i odpowiedzi wybrano te, które złożyły się na Katechizm Kościoła Katolickiego. „To jest po prostu doświadczenie katechetyczne stuleci: w co wierzymy, jak świętujemy misteria chrześcijańskie, jak mamy żyć Chrystusem, jak mamy się modlić” - napisał papież.
Benedykt XVI przyznał, że w takim dziele można pewne sprawy krytykować, bo „wszystko, co robią ludzie jest niedoskonałe i można poprawiać”, ale „mimo wszystko jest to wielkie świadectwo jedności w różnorodności”. „Z wielu głosów można było utworzyć wspólny chór, ponieważ mamy wspólną partyturę wiary, która od czasów apostołów, przez wiele stuleci spaja Kościół” – czytamy we wstępie.
Papież wyjaśnił, że przygotowując Katechizm jego redaktorzy mieli na uwadze fakt, iż nie tylko różnią się od siebie kontynenty wraz z ich kulturami i narodami, ale że te „kontynenty” istnieją również w poszczególnych społeczeństwach: inaczej bowiem myśli robotnik, inaczej rolnik, fizyk myśli inaczej niż filolog, przedsiębiorca inaczej niż dziennikarz, a młody człowiek – inaczej niż ludzie starsi. Dlatego też uznano, że tekst wymaga „przekładów” dla różnych środowisk, aby w ten sposób mógł stanowić odpowiedź na pytania w sposób zgodny z duchem tych środowisk.
„Na Światowych Dniach Młodzieży – w Rzymie, Toronto, Kolonii czy Sydney – spotykają się młodzi ludzie z całego świata, którzy chcą wierzyć, którzy szukają Boga, kochają Chrystusa i chcą być wspólnotą drogi” - podkreślił Benedykt XVI. „Tak więc – dodał - pod sprawdzoną redakcją kardynała Christopha Schönborna” powstała idea stworzenia YOUCAT specjalnie przeznaczonego dla młodzieży”. Papież wyraził nadzieję, że będzie to „książka, która zafascynuje młodych ludzi”.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.