Wystawa "Powstanie wielkopolskie 1918-1919” została otwarta 22 grudnia w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w przeddzień 103. rocznicy niepodległościowego zrywu.
Przygotowana przez Oddział IPN w Poznaniu wystawa "Powstanie wielkopolskie 1918-1919” została zaprezentowana 22 grudnia jednocześnie we wszystkich 11 oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej. Otwarcie wystawy ma związek z przypadającą na 27 grudnia 103. rocznicą wybuchu niepodległościowego zrywu oraz obchodzonym po raz pierwszy w tym roku Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
- Powstanie wielkopolskie do tej pory było wydarzeniem lokalnym, którego obchody odbywały się głównie w Poznaniu i województwie wielkopolskim. Chcemy przełamać sposób opowiadania historii, według którego o powstaniu warszawskim najlepiej wiedzą warszawiacy, o wielopolskim - Wielkopolanie, a o śląskim - Ślązacy. Najwyższy czas, żebyśmy tę wiedzę regionalną połączyli w jedną, wspólną narrację - powiedział dr Dariusz Gałaszewski, naczelnik Odziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.
Dodał, że pamięć o 103. rocznicy powstania jest żywa głównie w Wielkopolsce i wśród mieszkańców Poznania. - Chcemy, żeby kolejne rocznice zrywu wpisały się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń historycznych ważnych dla całej Polski i Polaków - powiedział naczelnik OBEN.
Obecny na otwarciu wystawy dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zwrócił uwagę, że dzisiejsze wydarzenie jest kolejnym akcentem łączącym Wielkopolskę i Mazowsze.
- Trzeba pamiętać, że w okresie międzywojennym w Warszawie mieszkało wielu powstańców wielkopolskich, którzy założyli nawet Oddział warszawski powstańców wielkopolskich, a na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach znajduje się kwatera weteranów powstania wielkopolskiego - powiedział pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Wszystkie mogiły mają status grobów weteranów walk o niepodległość Rzeczpospolitej, który nadaje IPN po zasięgnięciu opinii wojewody mazowieckiego - dodał.
Czytaj więcej na następnej stronie >>
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.