Mszą przy grobie św. Cyryla w rzymskiej bazylice św. Klemensa czeski Kościół oficjalnie zainicjował wczoraj przygotowania do 1150. rocznicy przybycia Apostołów Słowian do Wielkich Moraw.
Jak co roku we wspomnienie śś. Cyryla i Metodego, przy grobie misjonarza wspólnie modlili się przedstawiciele wszystkich krajów, które odwołują się do misji Braci Sołuńskich. Był wśród nich m.in. sekretarz generalny Synodu Biskupów abp Nikola Eterović oraz sekretarz Kongregacji Kościołów Wschodnich abp Cyril Vasil’. Głównymi celebransami byli biskupi z Czech. Do Rzymu przyjechał też tamtejszy minister kultury Jiří Besser.
Główną ideą rozpoczętych wczoraj w czeskim Kościele przygotowań do rocznicowych uroczystości jest ewangelizacja, a dokładniej wyjście do wielkiej rzeszy Czechów, którzy pozostają poza Kościołem, lecz są jakoś zainteresowani Bogiem. W ten sposób na szczeblu lokalnym realizujemy papieską inicjatywę, nazywaną „dziedzińcem pogan” – mówi przewodniczący episkopatu Czech, abp Domnik Duka.
„Nie nazywamy tego «dziedzińcem pogan», lecz «dziedzińcem narodów» - wyjaśnił praski metropolita. – Chodzi nam o spotkanie i porozumienie się z ludźmi, z którymi żyjemy. Wiemy bowiem, że większość Czechów w coś wierzy. Nie są to ani ateiści, ani agnostycy. Musimy jednak przyznać, że 20 lat po upadku komunizmu nie udało się nam odnowić katechezy, nie udało nam się dotrzeć do tych ludzi, dać im filozoficzne czy teologiczne przygotowanie, aby mogli szukać odpowiedzi na pytanie, kim jest Bóg. Jest to dziś dla nas podstawowe zadanie. I sądzimy, że ten jubileusz mógłby nam w tym pomóc. Również dlatego, że w jego obchody zaangażowało się wiele środowisk pozakościelnych, państwo, instytucje naukowe... A zatem będzie to wielka okazja do spotkania i dialogu”.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.