Liczba katolików na świecie wzrasta – dowiadujemy się z nowego rocznika papieskiego. Tegoroczne wydanie Annuario Pontificio wręczyli dziś Papieżowi kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone i jego substytut abp Fernando Filoni.
Rocznik podaje podstawowe informacje o urzędach Stolicy Apostolskiej i diecezjach czy równorzędnych im jednostkach administracji kościelnej, których w 2009 r. było na całym świecie 2.956. Informuje też o zakonach i katolickich wyższych uczelniach. Zawiera główne dane osobowe wszystkich biskupów.
Annuario Pontificio nie jest publikacją statystyczną, gdyż taki charakter ma ukazujący się w innym terminie Rocznik statystyczny Kościoła (Annuarium statisticum Ecclesiae). Jednak również rocznik papieski podaje pewne statystyki. Dotyczą one stanu do 2009 r., gdyż tyle czasu wymaga zebranie danych tak wielkiej instytucji, jak Kościół Powszechny. Jak się dowiadujemy, od roku 2008 do 2009 liczba wiernych ochrzczonych wzrosła o 15 mln, czyli o 1,3 proc., osiągając 1.181 mln. Połowa wszystkich katolików mieszka w Ameryce. Liczba księży, po dłuższym okresie spadku, w ostatniej dekadzie (od 2000 r.) powoli wzrasta. W 2009 r. było ich 410.593, o 1,34 proc., czyli ponad 5 tys. więcej niż 10 lat wcześniej. Wzrost dotyczy zwłaszcza księży diecezjalnych, jednak w Azji i Afryce zwiększyła się również liczba kapłanów zakonnych, która na innych kontynentach zmalała. Utrzymuje się też niestety spadek liczby zakonnic, których przed rokiem było 729.371, 10 tys. mniej niż rok wcześniej. Znowu jednak w Azji i na Czarnym Lądzie sióstr zakonnych w tym czasie przybyło. Liczba kandydatów do kapłaństwa wzrosła odpowiednio o 0,82 proc., osiągając 117.978. I tu również największy wzrost, o ponad 2,39 i 2,20 proc., odnotowano na kontynentach azjatyckim i afrykańskim.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.