Uroczysta msza św. dziękczynna z okazji udzielenia sakry biskupiej ks. abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi odbyła się w niedzielę w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Nabożeństwu przewodniczył jubilat.
W nabożeństwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, "Solidarności", biskupi z sąsiednich diecezji i politycy, m.in. wicepremier Waldemar Pawlak i poseł PiS, Krzysztof Jurgiel.
Sam jubilat podkreślił, że "nie jest to jubileusz a okrągła rocznica i ma mieć wymiar metropolitalny". Do udziału w nabożeństwie abp Sławoj Leszek Głódź zaprosił "wiernych naszej archidiecezji, siostry i braci zakonnych oraz kapłanów".
W homilii podczas uroczystej mszy biskup toruński Andrzej Suski podkreślił, że abp Głódź był pierwszym biskupem polowym w powojennej Polsce. Uznał, że stworzenie struktur Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i działania podejmowane w parafiach wojskowych na terenie całego kraju to najważniejsze dokonania podczas 20-letniej posługi biskupiej metropolity.
Abp Głódź przed rozpoczęciem nabożeństwa powiedział dziennikarzom, że "jego zawołanie +Walczę dla Chrystusa+ rozpoczęło się posługą w ordynariacie polowym diecezji warszawsko-praskiej i towarzyszy mu także w archidiecezji gdańskiej". Podkreślił, że "nic się zmienia; wciąż trzeba siać, ewangelizować, wykonywać swoją pasterską posługę jako biskup w Bożej owczarni". "Dziś dziękuję za 20 lat posługi i modlę się o siłę, o Boże błogosławieństwo" - dodał.
Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że "dla abp. Głódzia najważniejsze jest, aby zachował pogodę ducha i takie charakterystyczne dla siebie ciągłe poruszenie". Jak zauważył, "w każdym miejscu, w każdym środowisku, nawet wśród tych ludzi, którzy nie zawsze się z nim zgadzają, wywołuje takie poruszenie i zmusza do aktywnego spojrzenia na sytuację, do przemyślenia swego stanowiska i argumentów".
Abp Sławoj Leszek Głódź otrzymał sakrę biskupią 23 lutego 1991r.. Święceń biskupich udzielili mu kardynałowie Józef Glemp, Henryk Gulbinowicz i Franciszek Macharski w bazylice jasnogórskiej. Dzień później odbył się uroczysty ingres biskupa polowego do Katedry Polowej w Warszawie.
Ordynariat Polowy Wojska Polskiego został przywrócony dekretem papieskim 21 stycznia 1991 roku. Kilka dni później Jan Paweł II podpisał dekret zatwierdzający statut ordynariatu i bullę nominacyjną ks. prałata Głódzia na biskupa polowego.
Obecny metropolita gdański urodził się 13.08.1945 r. w Bobrówce na białostocczyźnie. W 1964r. rozpoczął studia w Białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na pełne dwa lata do wojska. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bp. Henryka Gulbinowicza w Białymstoku w 1970 r. W latach 1980-81 ks. Głódź był kapelanem Solidarności Regionu Białystok. We wrześniu 1981 rozpoczął pracę w Watykanie w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz Kościoła na Białorusi. W kwietniu 1991 r. prezydent Lech Wałęsa mianował biskupa polowego na stopień gen. brygady, a następnie gen. dywizji.
Abp Sławoj Leszek Głódź jest metropolitą gdańskim od kwietnia 2008 r. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady ds. Środków Społecznego Przekazu i współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Postanowieniem Prezydenta RP w 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.