W kontekście aktualnej sytuacji na Ukrainie most solidarnej modlitwy i konkretnej pomocy łączy wielu ludzi dobrej woli na całym świecie.
Ostatnia niedziela karnawału. A w tle? Zdeterminowani obrońcy wolności i niepodległości Ukrainy. W wielu miejscach na całej Ukrainie trwa też nieustanna modlitwa o pokój przed Najświętszym Sakramentem. „Nie tracimy nadziei, wierzymy, że jesteśmy w rękach Boga” – mówił rektor rzymskokatolickiego seminarium w Kijowie w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego. I ważny obraz, dostępny w internecie: chrześcijanie modlą się w metrze Kijowa. Śpiewają narodowi Ukrainy i całemu światu o przebaczeniu, miłosierdziu i zbawieniu w Jezusie. Podobnie stają w modlitwie chrześcijanie w Rosji, w Białorusi, w Polsce i na całym świecie.
W tle rosyjskiej inwazji na Ukrainę rozpoczyna się kolejny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w nim Środa Popielcowa i Wielki Post. Niedawno oglądałem jeden z odcinków programu Rafała Porzezińskiego „Ocaleni”, który od 2018 roku dostarcza dco tydzień dowodów na to, że w życiu, nawet najbardziej zniszczonym, przez uzależnienia, używki, przemoc, zawsze jest czas na zmianę, na tytułowe ocalenie. W programie są przedstawiane prawdziwe historie, ludzi z krwi i kości, które wywołują łzy wzruszenia, dreszcz oburzenia, i które mają uzbroić nas w nadzieję. Niezwykły i unikalny na skalę europejską produkt, jest autorskim formatem, który łączy misyjny przekaz z atrakcyjną formułą. Free-style rapera Arkadia to publicystyczny komentarz do wydarzeń w studio.
Mija właśnie 35. rocznica śmierci sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, czyli księdza, który w opinii wielu znawców jego osoby, w tym Tomasza P. Terlikowskiego, zmienił Polskę. Ten ostatni w wydanej „Biografii” (WAM, 2021) przypomina, że ks. Blachnicki to „uczeń i następca św. Maksymiliana M. Kolbego, więzień Auschwitz, nawrócony w celi śmierci, a później duszpasterz ministrantów twórca nowej metody ewangelizacyjnej, dziennikarz, pisarz, twórca mediów, człowiek zaangażowany w walkę o trzeźwość” (s. 8). Ten życiorys jest o wiele bogatszy, ale właśnie istotny aspekt działalności wychowawczej ks. Blachnickiego, streszcza się w haśle „przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich”. Zdaniem twórcy „Krucjaty Wyzwolenia Człowieka”, upijanie się jest wyrazem manipulacji człowieka samym sobą. Źródłem niewoli człowieka jest przede wszystkim lęk. Alkohol jest sposobem sztucznego zagłuszania tego lęku.
Alkoholizm jest więc również przejawem niewiary, niezdolności zawierzenia Bogu jako Ojcu. V wydanie Podręcznika KWC wymienia 8 głównych szkód, jakie powoduje nadużywanie alkoholu. Należą do nich: samozniszczenie uzależnionych, uszkodzenia zdrowia osób nadmiernie pijących, zwiększona liczba wypadków drogowych, alkoholowe uszkodzenie płodu (FAS) matek pijących w czasie ciąży, deficyty rozwojowe pijącej młodzieży, degradacja rodzin alkoholików, naruszenia prawa i przestępczość oraz dezorganizacja pracy. Jako drogę ocalenia wolności uzależnionych ks. Blachnicki proponuje więc abstynencję, co nawet z medycznego punktu widzenia jest jedynym pewnym sposobem na uchronienie się przed uzależnieniem. Idea i praktyka KWC zakłada włączenie się w zbawcze dzieło Chrystusa przez zachowanie własnej wolności i zaangażowanie na rzecz wyzwolenia drugiego człowieka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.