Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia opublikował w dzienniku Il Riformista refleksję na temat wojny na Ukrainie, w której powtórzył sprzeciw Papieża Franciszka wobec wojny i wezwał do negocjacji. Abp Vincenzo Paglia stwierdza, że potrzebna jest skuteczna i efektywna dalekowzroczność polityczna, abyśmy mogli wyjść z tej próby z odnowionym, mądrym i trwałym projektem europejskim.
Hierarcha uważa, że należy budować inną przyszłość, aby ten konflikt był ostatnim oraz służył jako przykład do poszukiwania i określania nowych sposobów współistnienia między narodami. Dodaje, że dla Starego Kontynentu nie ma alternatywy: Europa jest jedna; ma dwa płuca. Wschód i Zachód mają cechy wspólne i różne, ale zawsze jest to Europa. Dla przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia konieczne jest przeprojektowanie przyszłości, która obejmie Europę od Atlantyku po Ural. Europa z NATO, Unia Europejska, grupa G-7, która czasami staje się G-8, powinny zostać wymyślone na nowo, proponując inne rozwiązanie polityczne, pod sztandarem projektu integracji politycznej, gospodarczej, finansowej i kulturalnej wszystkich krajów, bez wykluczania nikogo. Europa narodów przyszłości potrzebuje rozwiązania politycznego, które będzie sprawiedliwe, prawdziwe, respektujące prawo i zasady współistnienia międzynarodowego.
Abp Paglia powrócił do słów Papieża z niedzielnej modlitwy Anioł Pański, o potrzebie skupienia się na negocjacjach. Są one narzędziem, które historia ludzkości potrafiła stworzyć, aby osiągnąć skuteczne rozwiązania i jest to wyraz dalekowzrocznej polityki, która jest w stanie wskazać drogę dla całej ludzkości. Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia zaznaczył dalej, że świat doświadcza pandemii, która nie została jeszcze pokonana, kryzysu ekologicznego i klimatycznego, który będzie miał konsekwencje dla wszystkich, oraz zmiany epoki pod względem nowych technologii, które mają wpływ na samą ludzkość, i w tym kontekście trudnych i wspólnych wyzwań, broń oraz wojna nie są właściwymi sposobami rozwiązywania problemów.
"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ryzykiem eskalacji konfliktu"
Stosunki między państwami koreańskimi obecnie oceniane są jako najgorsze od dziesięcioleci.
Abp Jędraszewski podczas misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Wspólna wędrówka i towarzyszące jej refleksje to dla wielickiej załogi ważny wielkopostny zwyczaj".
Poza liturgią Męki Pańskiej celebrowane jest także nabożeństwo drogi krzyżowe