Reklama

Abp Gądecki otrzymał z Patriarchatu Moskiewskiego odpowiedź na list

Za niesienie ofiarnej pomocy uchodźcom z Ukrainy podziękował wszystkim abp Stanisław Gądecki. Podczas konferencji prasowej podsumowującej 391. Zebranie Plenarne KEP przewodniczący Episkopatu ujawnił odpowiedź z Patriarchatu Moskiewskiego na list, w którym prosił o potępienie działań wojennych.

Reklama

Abp Stanisław Gądecki kolejny raz potępił rosyjską agresję, w Ukrainie. Wskazał, że sami Ukraińcy przypominają, iż dla nich wojna toczy się już 8 lat, a teraz mamy do czynienia z tragiczną intensyfikacją wojennych działań.

Przewodniczący KEP dodał, że biskupi w wydanym dziś specjalnym oświadczeniu przypominają o potępieniach wojny – zwłaszcza zbrodni wojennych na ludności cywilnej. Jak dodał, podobne wypowiedzi padały już zarówno w osobistych wypowiedziach jak i w oficjalnych listach.

Przytaczając pierwsze reakcje polskich hierarchów, abp Gądecki przypomniał o liście, jaki biskupi rzymskokatoliccy i greckokatoliccy z Polski i Ukrainy opublikowali prosząc o modlitwę o zaprzestanie działań wojennych.

Drugi list przewodniczący KEP skierował do wszystkich biskupów prawosławnych, rzymskokatolickich i greckokatolickich Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, w którym prosił o potępienie działań wojennych.

Trzeci list skierowany do patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla, z prośbą o zaprzestanie wyrażania wsparcia dla wojny i odradzanie rosyjskim żołnierzom udziału w niej.

Przewodniczący KEP ujawnił, że z Patriarchatu Moskiewskiego, za pośrednictwem abp. Hilariona, otrzymał odpowiedź na swój list. Wskazano w nim, jak relacjonował abp Gądecki, na „wieczne przymierze krwi i wiary Rosji i Ukrainy” i zasugerowano, że polscy biskupi, jeśli chcą w sprawie zrobić coś dobrego, powinni odwieść polskich polityków od agresywnych wypowiedzi i działań przeciw Rosji.

Na list do patriarchy Cyryla abp. Gądecki nie otrzymał odpowiedzi, ale - jak wskazał - po jego niedzielnych kazaniach, zwłaszcza tym traktującym o metafizycznym znaczeniu tej wojny, można mieć pewne wyobrażenie o jego stanowisku.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

Abp Gądecki jeszcze raz wezwał do wzmożonej modlitwy o pokój, o ile możliwe, połączonej z postem.

Podziękował Caritas Polska i Caritas diecezjalnym za ofiarną i bezinteresowną pomoc niesioną Ukraińcom w ich dotkniętym wojną kraju oraz uchodźcom w Polsce.

– Jako Konferencja Episkopatu Polski wyrażamy ogromną wdzięczność za postawę, którą można nazwać całkowicie chrześcijańską - postawę gościnności, życzliwości, która na poziomie parafialnym, diecezjalnym, samorządów i rządu wychodzi naprzeciw tym ludziom w dramatycznym położeniu, zwłaszcza matkom z dziećmi szukającym schronienia – powiedział hierarcha, dziękując osobno wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w pomocowe działania i organizacjom pozarządowym.

Wspomniał również swoje spotkania z uchodźcami z Ukrainy, wyrażany przez nich ból spowodowany wojną i obawą o bliskich pozostałych w kraju, a także dziękującym za doświadczone w Polsce dobro i gościnność.

Abp Gądecki podkreślił zaangażowanie parafii. Na przykładzie archidiecezji poznańskiej wskazał, że znaczna ilość parafii, w których było to możliwe, przyjęła uchodźców czy do plebanii, czy parafialnych budynków. Schronienie dla nich znalazło się także w domach rekolekcyjnych.

Hierarcha podziękował za hojny udział w zbiórkach na rzecz uchodźców ze środy Popielcowej i I Niedzieli Wielkiego Postu, które okazały się jednymi z największych w historii Caritas i stanowią ważny odruch serca polskich katolików.

Podkreślił, że trzeba przygotować się na długofalową pomoc uchodźcom.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| UKRAINA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama