Apel gruzińskiego patriarchy

Do otwartego dialogu między Rosją i Gruzją wezwał zwierzchnik gruzińskiego Prawosławia katolikos-patriarcha Ilia II.

Apel ten skierował przed prawdopodobną wizytą delegacji gruzińskiego prawosławia w Moskwie. Napięcia między obu krajami na nowo nasiliły się po niedawnej wojnie o Osetię Południową.

„Zwracam się do szefów obu państw i wzywam ich do przejawienia mądrości i męstwa, do rozpoczęcia dialogu na wszystkich poziomach, żeby rozpatrzeć i rozwiązać nawarstwione problemy” – czytamy w oświadczeniu zwierzchnika gruzińskiego prawosławia, rozpowszechnionym w mediach przed zbliżającą się wizytą w Moskwie delegacji tego Kościoła.

W oświadczeniu patriarcha gruziński podkreślił, że z powodu nieuregulowanych konfliktów i problemów na Kaukazie trwa napięcie „podgrzewające wzajemny brak zaufania”.

W zakończeniu Ilia II zaapelował: „Powinniśmy dołożyć maksymalnych wysiłków, żeby nie dopuścić do pogłębienia negatywnych procesów. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z lekcji przeszłości i patrzeć w przyszłość, szanując interesy naszych narodów i krajów”.

Na ewentualnym spotkaniu międzyprawosławnym najprawdopodobniej poruszono by m.in. sporne kwestie związane z ustanowieniem jurysdykcji kościelnej na terenach Południowej Osetii i Abchazji, oderwanych od Gruzji w wyniku zbrojnego konfliktu gruzińsko-rosyjskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »