Żyjemy coraz dłużej, ale wciąż krócej od innych Europejczyków. Najczęściej umieramy na zawały serca i udary mózgu - podkreśliło w czwartkowym komunikacie Porozumienie Zielonogórskie.
Porozumienie Zielonogórskie przekazało w czwartkowym komunikacie, że do schorzeń najczęściej dotykających Polaków należą alergia, cukrzyca, choroby serca i depresja.
Oprócz tego mają oni złe nawyki żywieniowe, unikają badań profilaktycznych i aktywności fizycznej, co przekłada się na to, że nie dbają o siebie - przypominają lekarze Porozumienia Zielonogórskiego w przypadającym 7 kwietnia Światowym Dniu Zdrowia. Tegoroczne jego hasło brzmi: "Nasza planeta, nasze zdrowie". Jak podkreślają lekarze POZ, na nasze zdrowie w największym stopniu, bo aż w 50 proc., wpływa nasz styl życia. Zalicza się do niego właśnie odżywianie, aktywność fizyczną, długość snu i sposób odpoczynku.
"Najłatwiej zrzucić odpowiedzialność na innych. Na geny, na system opieki zdrowotnej. Ciągle słyszę - jestem gruba/gruby, bo mam chorą tarczycę, zły metabolizm, insulinooporność. Gdyby nie to - byłabym/byłbym szczupła/y i zdrowa/y" - powiedziała cytowana w komunikacie Joanna Szeląg, ekspertka PZ.
Dr Agata Sławin dodała, że młodym ludziom, którzy do niej przychodzą, tłumaczy, że starość zależy od nich - od ich stylu życia i od sposobu dbania o siebie.
"Polacy niechętnie korzystają z badań profilaktycznych, tak samo jak niechętnie korzystają ze szczepień, które mogą im i ich dzieciom uratować nie tylko zdrowia, ale też życie" - oceniła.
Według danych przytoczonych przez Porozumienie Zielonogórskie tylko 60 proc. Polaków zaszczepiło się przeciw COVID-19. W przypadku dzieci ten wskaźnik jest na poziomie 20 proc.
"Nasze zdrowie jest w naszych rękach i to przede wszystkim od nas zależy, czy będziemy zdrowi i sprawni i w jakim komforcie zdrowotnym będziemy żyć" - zaznaczyło Porozumienie Zielonogórskie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.