Jak przebiega proces kształtowania się mózgu, jakie są źródła empatii i agresji, czy szczepionki dla niemowląt są bezpieczne - o tym m.in. będą mówić w Krakowie naukowcy podczas dorocznego "Tygodnia Mózgu", który rozpocznie się w poniedziałek.
Tegoroczna impreza odbywać się będzie pod hasłem "Rozwój mózgu". W trwającym do 20 marca cyklu otwartych wykładów wezmą udział m.in. psychologowie, farmakolodzy, neurochirurdzy.
Wykłady - które odbywać się będą w auli Audytorium Maximum UJ - poprowadzą naukowcy z Collegium Medicum UJ, Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, Polskiego Instytutu Evidence Based Medicine w Krakowie oraz Instytutu Psychologii UJ. Zaproszono też naukowców z innych ośrodków naukowych w kraju: Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Jak przypomniała na czwartkowej konferencji prasowej prof. Elżbieta Pyza z Zakładu Cytologii i Histologii Instytutu Zoologii UJ, krakowski "Tydzień Mózgu" jest organizowany od 12 lat. "Jeszcze ani razu nie powtórzył się temat wykładu. Każdy następny podejmuje inną tematykę, chociaż niektórzy naukowcy kilkakrotnie już występowali podczas naszej imprezy" - zauważyła.
Impreza jest częścią "Światowego Tygodnia Mózgu", koordynowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu - DANA Alliance for the Brain. W tym samym terminie - zawsze w marcu - podobne imprezy organizowane są na całym świecie, w tym także w innych ośrodkach naukowych w Polsce.
"Tydzień Mózgu 2011" w Krakowie jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Mikołaja Kopernika wraz z Zakładem Cytologii i Histologii Instytutu Zoologii UJ oraz Instytutem Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.