Miejcie pewność, że Chrystus jest pośród was. Bądźcie i wy przy Chrystusie – tymi słowami zwrócił się do więźniów biskup tarnowski, Wiktor Skworc. Z okazji jubileuszu diecezji więźniów odwiedzili także biskupi pomocniczy i kapłani.
Ordynariusz diecezji przewodniczył uroczystej Mszy św. w Zakładzie Karnym w Tarnowie. Udzielił także sakramentu bierzmowania 16 osadzonym.
„Jezus dał nam przykład skutecznej walki ze złem, poprzez ufność pokładaną w Bogu, poprzez zaufanie Jego opatrzności, która nigdy nie pozwoli, aby człowiek był doświadczany ponad to, co może zwycięsko znieść. Pokusa bowiem – w języku biblijnym – oznacza poddanie próbie, nie po to, aby człowiek uległ złemu, aby upadł, lecz przeciwnie, aby się wzmocnił, odkrył swoje słabości i mógł nad nimi pracować” – mówił bp Skworc.
Przekonywał osadzonych, że każdego dnia trzeba bronić się przed wpływem zła. Wskazywał, że „walka ze złem zaczyna się od codziennych małych zwycięstw nad rodzącymi się w sercu człowieka pokusami, nad podszeptami Złego, który zawsze obiecuje sukces, władzę i bogactwa, a później pozostawia człowieka samego w rozpaczy”.
Biskup podkreślił, że najgorszym więzieniem byłoby serce zamknięte i zatwardziałe, a największym złem rozpacz. Życzył więźniom nadziei, by powrócili do domów odmienieni i wyzwoleni z niewoli zła mocą Chrystusa.
„Miejcie pewność, że Chrystus jest pośród was; bądźcie i wy przy Chrystusie…Pamiętajcie Kościołowi zależy na każdym z was; dlatego w czasie Wielkiego Postu nawracajcie się; wołaj Bracie do Jezusa: Zmiłuj się, Panie, bo jestem grzeszny. On nie odmówi ci swojej łaski i pomocy – da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą” – powiedział w homilii biskup tarnowski.
Z okazji roku jubileuszowego, więźniów odwiedzili także biskupi pomocniczy i kapłani. Msze zostały odprawione w zakładach karnych w Tarnowie – Mościach, Nowym Sączu, Nowym Wiśniczu i Dębicy.
Z okazji 225-lecia powstania diecezji tarnowskiej skazani otrzymali pamiątkowe obrazki z modlitwą więźnia. Tarnowska kuria przygotowała także obrazki z modlitwą za skazanych. Otrzymali je pracownicy zakładów karnych. Zabrali je także więźniowie dla swoich rodzin.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.