Karawana Pokoju pojedzie do Odessy

Po pierwszej kwietniowej Karawanie Pokoju do Lwowa, odbędą się dwie kolejne pod tym hasłem: „Zatrzymać wojnę”. Pod koniec czerwca celem podróży będzie Odessa a dokąd uda się w lipcu, nie jest jeszcze przesądzone.

Organizatorzy podkreślają, że chodzi im o bliskość.

„Chcemy być z ludźmi na Ukrainie, aby dać im poczucie, że nie są sami” – powiedział agencji informacyjnej Fides ks. Don Tonio dell’Olio z katolickiego ruchu Pro Civitate Christiana.

Na spotkaniu przygotowawczym podkreślono, że karawana po raz kolejny zgromadzi różne włoskie stowarzyszenia, katolickie i niekatolickie.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

Karawana zrodziła się z pomysłu Wspólnoty Papieża Jana XXIII, a jej sekretarz generalny, Gianpiero Cofano, nie ukrywa trudności związanych z planowaną podróżą. Jak poinformował w Odessie jest już dwóch wolontariuszy Wspólnoty, którzy – podczas wirtualnego spotkania – szczegółowo przedstawili sytuację i trudności, zanim syrena kolejnego alarmu zmusiła ich do szukania schronienia na niższych piętrach budynku, w którym mieszkają.

W trzech ukraińskich miastach – Lwowie, Odessie i Kijowie – mają powstać „filie”, które zapewnią „stabilną obecność solidarności”. Celem jest pomoc humanitarna, tzn. zaopatrzenie ludności w leki i żywność oraz przewiezienie uchodźców, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne do Włoch. Ruch „od dołu” chce w konkretny sposób pokazać prawdziwe oblicze solidarności.

Czytaj:  Ambasador Cichocki: nie sądzę, żeby Ukrainę i Rosję było stać na wieloletni konflikt

W kwietniu tego roku w ramach Karawany Pokoju ponad 100 włoskich organizacji pozarządowych i stowarzyszeń obywatelskich podjęło działania na rzecz pokoju na Ukrainie i połączyło siły w akcji „Zatrzymać wojnę”. Do Lwowa przybył konwój 70 pojazdów załadowanych pomocą humanitarną. 250 działaczy, m.in. Włoskiej Sieci Pokoju i Rozbrojenia, Federacji Chrześcijańskich Organizacji Międzynarodowego Wolontariatu, Ruchu Pax Christi, Włoskiego Stowarzyszenia Rekreacyjno-Kulturalnego, Ruchu Focolari czy Włoskiej Powszechnej Konfederacji Pracy przywiozło 30 ton żywności, lekarstw i innych rzeczy, o co prosiły ukraińskie organizacje i szpitale do Lwowa. Odbyły się spotkania z władzami cywilnymi i religijnymi oraz organizacjami, z którymi trwa współpraca, m.in. z Caritas. W drodze powrotnej konwój umożliwił 300 osobom, zwłaszcza chorym i samotnym matkom z dziećmi, opuszczenie kraju i dotarcie do Włoch.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »