Rodzaje soczewek kontaktowych i jak je dobrać

Większość społeczeństwa ma wady wzroku – od małych, praktycznie niezauważalnych, po duże, mocno utrudniające codzienne funkcjonowanie. Jako sposób ich korekcji najczęściej wybierane są okulary, jednakże nie można zaprzeczyć ciągle rosnącej popularności soczewek kontaktowych. Mają wiele zalet i dostępne są w różnych wersjach, dzięki czemu z ich właściwości może korzystać niemalże każda osoba z wadami wzroku. Co ciekawe – także bez nich. Jakie są więc rodzaje soczewek kontaktowych?

Podstawowe informacje o soczewkach

Soczewki kontaktowe, zwane także szkłami kontaktowymi, przez ostatnie kilkadziesiąt lat przeszły prawdziwą ewolucję. Wraz z rozwojem możliwości technologicznych znacznie poprawiała się jakość materiału, z którego są one obecnie wykonywane. Bez problemu „oddychają” (czyli są gazoprzepuszczalne) i mają wysoki sposób uwodnienia, dzięki któremu są przyjazne dla oczu i nawet przy długim noszeniu nie mają skłonności do powodowania podrażnień. Korzystają z nich osoby z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością, astygmatyzmem i prezbiopią – czyli wszystkimi najpopularniejszymi wadami wzroku. Dodatkowo mogą być wyposażone w specjalne właściwości, jeszcze podnoszące komfort użytkowania, na przykład filtr UV albo budowę zmniejszające zmęczenie światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany komputerów i smartfonów.

Oba wykorzystywane materiały, czyli silikon hydrożelowy i hydrożel, pozwoliły stworzyć soczewki, które można nosić zarówno kilka godzin, jak i kilka dni bez zdejmowania.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Najczęstszym sposobem podziału soczewek kontaktowych jest ten, który bierze pod uwagę tryb ich noszenia.

Soczewki jednodniowe uważa się za najbardziej przyjazne dla oczu i często są to jedyne modele, jakie mogą nosić nawet osoby z alergiami czy wrażliwymi oczami. Wykonane są z miękkiego, delikatnego materiału i przeznaczone do noszenia, zgodnie z nazwą, przez jeden dzień. Soczewki jednodniowe zwykle zakładane są rano i zdejmowane wieczorem, po kilkunastu godzinach noszenia. Po zdjęciu zaś są wyrzucane – nie powinno nakładać się ich ponownie. Ten rodzaj soczewek polecany jest także osobom, które na co dzień korzystają z okularów, a po soczewki sięgają sporadycznie. Przykładowo na czas meczu, treningu czy imprezy – kiedy obecność okularów niekoniecznie jest pożądana, albo wręcz eliminuje możliwość uprawiania pewnych dyscyplin sportowych.

Soczewki miesięczne z kolei są najpopularniejsze, ponieważ jedną parę można używać do 30 dni. Oznacza to znaczne oszczędności, w porównaniu z soczewki jednodniowymi – na soczewki miesięczne można sobie pozwolić w zasadzie bez odczucia dla budżetu. Można też powiedzieć, że w dłuższym okresie nie są one droższe od okularów. Miesięczne soczewki kontaktowe są noszone w dwóch trybach.

Tryb dzienny oznacza, że zakładane są rano i noszone do wieczora. Nie są przeznaczone do spania. Inaczej jest z miesięcznymi soczewkami dobowymi. W tym przypadku nosić można je przez miesiąc dzień i noc bez zdejmowania do spania. Zaleca się jednakże choćby od czasu do czasu w czasie tego okresu wyczyścić je i zostawić na noc zanurzone w płynie, w specjalnym pojemniku.

Wspomnieliśmy wcześniej, że szkła kontaktowe mogą wykorzystywać również osoby bez wady wzroku. Chodzi tu o tzw. soczewki kolorowe. Mogą one mieć moc optyczną (korygować), ale występują także jako szkła kosmetyczne, plano – inaczej zwane zerówkami. Soczewki kolorowe mogą odmienić barwę oczu. Zarówno tylko podkreślić kolor, jak i mocno zmienić na inny. Dodatkowo popularnością cieszą się też soczewki kolorowe z wzorami. Dzięki nim można odmienić oczy na podobieństwo zombie, smoka, wiedźmina czy przykryć je geometrycznymi wzorami.

Przejdźmy teraz do kwestii doboru szkieł kontaktowych.

Dobieramy soczewki – tylko z pomocą specjalisty

Jeśli chodzi o zakup pierwszych soczewek, to zawsze musi on być poprzedzony konsultacją z lekarzem okulistą lub optometrystą. Badanie wzroku powie nam, jaką wartość korekcyjną muszą mieć soczewki. Potwierdzi też, czy możemy je nosić. Sporadycznie zdarzają się przeciwwskazania zdrowotne i wtedy optometrysta albo poinformuje nas, że nie powinniśmy nosić soczewek albo zaproponuje konkretny materiał lub tryb noszenia. Z badania oczu pod kątem noszenia soczewek kontaktowych nie są też zwolnione osoby, które mają rozpoznaną wadę wzroku i noszą okulary. Wartość korekcyjna w obu przypadkach może być różna, stąd też nadal konieczna jest pomoc specjalisty.

Artykuł sponsorowany (pr)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »