W Stacji Dialog - prowadzonej przez Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" - prezentowana jest wystawa "Choinka i tradycje Bożego Narodzenia". Tu także możesz napić się kawy i kupić szopki oraz inne wyroby chrześcijan z Ziemi Świętej.
Na wystawie znalazła się część prac zgłoszonych na konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie od Serca "Faustynka". - Cieszymy się bardzo, że za sprawą naszych małych artystów zapanowała tu prawdziwie świąteczna atmosfera - mówił ks. Andrzej Paś, dyrektor wrocławskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia PKwP, w czasie uroczystego otwarcia wystawy.
Zobacz zdjęcia:
- To już jej druga odsłona - mówiła Monika Skrobiewska, prezes Stowarzyszenia od Serca "Faustynka". - Prace, wybrane spośród 200 nadesłanych na konkurs, prezentowane były 14 grudnia w Starostwie Powiatowym w Legnicy.
Podkreśla, że wiele z nich to dzieła bardzo pracochłonne. Są wśród nich rysunki, prace malarskie, wydzieranki, wycinanki, a także prace przestrzenne, jak na przykład niezwykły kalendarz adwentowy autorstwa Kuby Pisarskiego z Legnicy, gdzie do każdego dnia Adwentu autor przygotował osobną paczuszkę. Nie brak artystycznie wykonanych podświetlanych choinek, rozmaitych scenek ze stajenką i stołem wigilijnym.
Otwarciu wystawy, która będzie prezentowana we Wrocławiu do połowy stycznia, towarzyszyły lektura biblijnego opisu narodzenia Jezusa, dzielenie się opłatkiem i kolędowanie przy akordeonowym akompaniamencie brata Andrzeja, sercanina z Wrocławia.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Kasia z Przedszkola 147 we Wrocławiu, której praca (przestrzenna konstrukcja z bałwankiem i choinką) zdobyła wyróżnienie, Eliza z Przedszkola nr 107 we Wrocławiu - autorka pracy z piękną choinką na tle nocnego nieba, a także pan Andrzej - dziadek Basi z Przedszkola nr 147, który odebrał w imieniu wnuczki nagrodę za wyróżnioną pracę.
Biuro PKwP - a zarazem kawiarnia - działa na Dworcu Głównym we Wrocławiu już prawie dwa lata. Warto je odwiedzić z jeszcze jednego powodu.
- Odkąd powstała sekcja polska naszego stowarzyszenia, od 16 lat prowadzimy kampanię "S.O.S. dla Ziemi Świętej" - mówi ks. Paś. - Wspieramy naszych braci i siostry chrześcijan, którzy reprezentują nas tam, a znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, nie mając takich samych praw jak muzułmanie. 60 rodzin chrześcijańskich wykonuje ręcznie dewocjonalia z drewna oliwnego, by utrzymać się i móc żyć na tamtym terenie. Sprowadzamy ich wyroby z Betlejem, z Nazaretu, sprzedajemy je i przekazujemy im pieniądze. Dajemy im pracę, zarazem podtrzymujemy obecność chrześcijan w ziemi Jezusa.
W okresie bożonarodzeniowym sporym zainteresowaniem cieszą się szopki betlejemskie - od dużych do malutkich, w przystępnych cenach. - Każda figurka jest inna, nie ma dwóch identycznych. Wszystkie są ręcznie robione, widać, ile serca włożono w wykonanie każdej z nich - podkreśla ks. Andrzej.
W Stacji Dialog dostępne są również pochodzące z Ziemi Świętej ozdoby choinkowe, różańce, krzyże, świeczniki, ikony.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.