Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pozyskało nowy eksponat - samolot bojowy typu "Phantom" F-4E II. Przekazano go w ramach depozytu z National Museum of the United States Air Force. Uroczysta prezentacja maszyny na ekspozycji zapowiadana jest na wiosnę br.
Jak poinformowała krakowska placówka muzealna, starania o pozyskanie samolotu z Niemiec, gdzie od wielu lat stanowił on część ekspozycji Deutsches Museum Flugwerft Schleissheim, trwały kilka miesięcy.
Transport ważącego 9 ton myśliwca wielozadaniowego z Monachium do Krakowa odbył się na niskopodłogowej lawecie, specjalnie wytyczoną w tym celu trasą. Wcześniej pracownicy MLP, przy wsparciu kolegów z zaprzyjaźnionego Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu oraz muzealników z niemieckiej instytucji, przez ok. dwa tygodnie przygotowywali eksponat do podróży.
"Phantom" został rozmontowany na mniejsze części i zabezpieczony do transportu. "Największym wyzwaniem było oddzielenie centropłata od kadłuba samolotu oraz stworzenie konstrukcji podtrzymującej centropłat na lawecie - jednak nie takie trudności pokonywali już nasi doświadczeni pracownicy" - relacjonuje krakowskie muzeum.
Zgodnie z zapowiedziami na miejscu w Krakowie maszyna będzie poddana szczegółowym pracom przygotowawczym do zaprezentowania publiczności. "Już teraz możemy z dumą zapowiedzieć uroczyste przyjęcie na ekspozycję tego zabytku techniki wiosną 2023 roku" - zapowiedziano.
Do zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie dołączył McDonnell Douglas F-4E-34-MC "Phantom" II, nr seryjny 67-0260, wyprodukowany w 1967 r.
Według MLP jest to wczesny egzemplarz wersji F-4E. Był eksploatowany przez 31st Tactical Fighter Wing stacjonujące w bazie Homestead na Florydzie, 36th TFW, stacjonujące w Bitburgu w RFN oraz 35th TFW, stacjonujące w bazie George w Kalifornii. Został wycofany z użycia w 1992 r. i służył jako płatowiec ćwiczebny do nauki naprawy uszkodzeń bojowych w bazie Spangdahlem w Niemczech.
Jak informuje krakowskie muzeum, McDonnell Douglas F-4 "Phantom" II to jeden z najbardziej rozpowszechnionych samolotów bojowych w krajach będących sojusznikami USA i równocześnie symbol Zimnej Wojny. Ten dwumiejscowy, dwusilnikowy, odrzutowy, naddźwiękowy i wielozadaniowy samolot został opracowany na zamówienie US Navy w latach 50. jako pokładowy myśliwiec przechwytujący obrony floty.
"Phantomy" należące do trzech rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych - US Air Force, US Navy i US Marine Corps były także najliczniej występującymi amerykańskimi samolotami bojowymi podczas wojny w Wietnamie. Wykonywały zadania myśliwskie, uderzeniowe i rozpoznawcze, operując z baz lądowych w Wietnamie Południowym i Tajlandii oraz z lotniskowców pływających po Zatoce Tonkińskiej. "Phantomy" lotnictwa izraelskiego brały udział w wojnach z Egiptem i Syrią w latach 70. i 80., a należące do lotnictwa Iranu - w wojnie iracko-irańskiej w latach 1980-1988.
Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 200 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. W muzeum jest też zbiór książek o lotnictwie, ponad 20 tys. zdjęć oraz kolekcja orderów i odznaczeń licząca ponad 2 tys. eksponatów.
Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 roku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.