Dzieci w katechumenacie

Osiemnaścioro dzieci w wieku szkolnym przyjął do katechumenatu bp Zbigniew Kiernikowski. „Podczas chrztu stary człowiek zostaje zatopiony i umiera” - tłumaczył dzieciom. Mali katechumeni przyjmą chrzest w Wigilię Paschalną.

- Chrzest jest znakiem, który wskazuje, że do Kogoś należymy. Przyjmując sakrament chrztu, wyrażamy nasze pragnienie, że chcemy być podobni do Jezusa Chrystusa - mówił biskup siedlecki. Podczas liturgii sprawowanej 20 marca w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach bp Kiernikowski wygłosił do dzieci dialogowaną katechezę wprowadzającą w obrzęd przyjęcia do katechumenatu.

Zwracając się do rodziców, ordynariusz apelował, by zatroszczyli się o rozwój wiary u swoich dzieci. – Jako rodzice jesteście odpowiedzialni za wprowadzenie waszych dzieci w doświadczenie wiary. Jest to najważniejsze zadanie rodzicielskie - podkreślił. - Chrzest daje nam moc, byśmy mogli wziąć swój krzyż, przyjąć to, co boli i przebaczyć. Katechumenat to szkoła wiary, w której uczymy się żyć jak Jezus Chrystus oraz odkrywamy, że Bóg kocha nas bezinteresownie jako grzeszników. Bóg może nas podnieść z największego upadku, Jego ręka nigdy nie jest za krótka - mówił pasterz Kościoła siedleckiego.

Podczas obrzędu przyjęcia katechumenatu, osiemnaścioro dzieci po raz pierwszy publicznie wyjawiło Kościołowi swoją gotowość, by zawierzyć swoje życie Chrystusowi, uczyć się miłować Boga i bliźniego oraz podejmować codzienny krzyż. Rodzice wyrazili publicznie zgodę na chrzest dzieci oraz zapewnili, że będą pomagać swoim córkom i synom w naśladowaniu Chrystusa.

Dialog ten zakończył się przyjęciem dzieci do rodziny chrześcijańskiej, w której będą coraz lepiej poznawać Chrystusa i uczyć się żyć jak dzieci Boże. Ksiądz Biskup namaścił krzyżem czoła dzieci. Ten sam gest uczynili rodzice naznaczając krzyżem także oczy, uszy i wargi dzieci. Gest ten przypomina, że cały człowiek należy do Chrystusa, a przy pomocy zmysłów może poznawać Jego dzieło zbawcze i dawać o Nim świadectwo wobec całego świata.

Ponadto każde dziecko otrzymało z rąk Biskupa Siedleckiego księgę Ewangelii. Wezwania w formie modlitwy wiernych i modlitwa „Ojcze nasz” zakończyły obrzęd przyjęcia dzieci do katechumenatu. Po zakończonym obrzędzie odbyła się wspólna agapa.

W diecezji siedleckiej księża mają obowiązek zgłaszać do kurii przypadki osób dorosłych lub w wieku szkolnym, które jeszcze nie przystąpiły do sakramentów. Biskup Zbigniew Kiernikowski osobiście przygotowuje je do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
12°C Piątek
wieczór
wiecej »